Дуров надав дані для занесення Telegram до реєстру Роскомнагляду

Дуров: У межах роботи з російським регулятором ми можемо обіцяти тільки той рівень співпраці, який демонструємо в усіх інших країнах
Фото: Павел Дуров / "ВКонтакте"

Глава Роскомнагляду Олександр Жаров відхрестився від бажання дістати доступ до особистого листування користувачів Telegram, повідомив засновник месенджера Павло Дуров.

Засновник Telegram Павло Дуров оголосив про готовність занести месенджер до реєстру Роскомнагляду. Відповідну заяву опублікували на сторінці "ВКонтакте".

За його словами, глава Роскомнагляду Олександр Жаров відхрестився від бажання дістати доступ до особистого листування користувачів Telegram і заявив, що потрібно тільки надати інформацію про компанію.

"Жодної мови про те, що буде доступ до листування користувачів, не йде. Питання тільки про одне – про п'ять ідентифікаторів, які месенджер має повідомити в Роскомнагляд, їх офіційно занесуть до реєстру поширення інформації. На цьому крапка", – процитував Дуров Жарова.

Засновник Telegram зазначив, що реєстраційні дані про компанію-видавця Telegram не є секретними та доступні будь-кому у відкритих джерелах, наприклад на сайті Companies House. За його словами, електронна адреса abuse@telegram.org, куди команда месенджера приймає скарги на контент, пов'язаний із пропагандою тероризму, також публічна та відома Роскомнагляду.

"Якщо цим бажання регулятора справді обмежуються, у мене немає заперечень проти використання цих даних для реєстрації Telegram Messenger LLP у реєстрі організаторів поширення інформації, проте ми не будемо виконувати антиконституційного "закону Ярової", який технічно неможливо реалізувати, так само як і інших законів, не сумісних із захистом приватного життя та політикою конфіденційності Telegram", – підкреслив Дуров.

Він додав, що Telegram дає згоду на занесення до реєстру лише виходячи із заяви глави Роскомнагляду та не бере на себе жодних додаткових зобов'язань.

"У межах роботи з російським регулятором ми можемо обіцяти тільки той рівень співпраці, який демонструємо в усіх інших країнах, а саме – продовжувати спільну роботу з видалення публічних матеріалів, пов'язаних із пропагандою тероризму, наркотиків, закликами до насильства та дитячою порнографією, а також продовжувати роботу з припинення розсилання спаму", – написав Дуров.

Засновник Telegram підкреслив, що якщо месенджер заблокують на території Росії, то це станеться "аж ніяк не тому, що ми відмовилися надати дані про нашу компанію".

24 червня 2016 року Держдума РФ підтримала пакет законів, відомий за прізвищем його співавтора, депутата Держдуми Російської Федерації шостого скликання Ірини Ярової, який робить російське законодавство значно жорсткішим у сфері безпеки та свободи слова. 29 червня його схвалила Рада Федерації, а 7 липня підписав президент Росії Володимир Путін. Згідно з документом, мобільних операторів зобов'язали зберігати записи дзвінків і смс-листування своїх клієнтів протягом шести місяців. Дані про те, хто, коли та кому дзвонив, потрібно зберігати три роки.

У жовтні 2016 року з'явилася інформація, що російські компанії почали вирішення завдання з отримання доступу до листування користувачів месенджерів WhatsApp, Viber, Facebook Messenger, Telegram і Skype.

16 травня 2017 року "Ведомости" з посиланням на копію листа повідомили, що Роскомнагляд попередив Telegram про можливе блокування у разі відмови від співпраці.

23 червня Жаров заявив, що якщо до Роскомнагляду не надійде заповнена адміністрацією Telegram анкета з інформацією про компанію, що управляє проектом, у РФ його можуть заблокувати. Дуров відповів, що ймовірне блокування Telegram зашкодить інтересам Росії.

26 червня у Федеральній службі безпеки РФ заявили, що терористи на території Росії найчастіше користуються Telegram. Зокрема, за даними ФСБ, месенджер використовували під час підготовки теракту в метро Санкт-Петербурга 3 квітня.

Telegram – безкоштовний месенджер. Його створив засновник соціальної мережі "ВКонтакте" Дуров. Перший клієнт Telegram для пристроїв на платформі iOS був презентований 14 серпня 2013 року. Кількість активних користувачів сервісу на лютий 2016 року становила понад 100 млн осіб.