"Джон Сноу воскрес". Чотирьох жителів Алтайського краю обвинуватили в екстремізмі за репости в мережі "ВКонтакте"
Слідчий комітет РФ інкримінує користувачам соцмережі поширення екстремістських матеріалів, зокрема – із релігійним підтекстом. Підозрювані вважають обвинувачення вигаданими.
За останні кілька днів стало відомо про чотири випадки кримінальних справ за репости в соцмережі "ВКонтакте", які розслідують в Алтайському краї РФ.
Як писала "Медуза" 30 липня, 23-річну Марію Мотузну обвинуватили в екстремізмі та образі почуттів вірян через жарти про релігію і темношкірих, а 19-річного Данила Маркіна – через картинки з персонажем "Гри престолів" Джоном Сноу.
Мотузна каже, що слідчі знайшли в архіві її сторінки за 2015 рік кілька мемів із зображенням Ісуса Христа. На її думку, справжня причина її переслідування – громадська діяльність: вона неодноразово публікувала в соцмережах анонси опозиційних мітингів, зокрема – акцій Олексія Навального.
За словами Маркіна, приводом для кримінальної справи стало те, що серед збережених на його сторінці у "ВКонтакте" картинок виявили приблизно 10 мемів, зокрема зображення Джона Сноу, який за сюжетом помер, але потім ожив. Картинка була із написом "Джон Сноу воскрес! Воістину воскрес!".
Справи Мотузної та Маркіна відкрито за заявою одних і тих самих барнаульських студенток, які нібито образилися, випадково зайшовши на сторінки підозрюваних у соцмережі.
38-річного жителя Барнаула Андрія Шашеріна обвинуватили в екстремізмі за мем із патріархом Кирилом, повідомляв 3 серпня телеканал "Дождь". На картинці хтось, схожий на Ісуса Христа, цікавиться у Кирила, котра година, той у нецензурній формі пропонує запитувачу залишити його в спокої.
6 серпня житель Зарінська, який називає себе Антон Ангел, розповів на своїй сторінці у "ВКонтакте", що слідчі знайшли на його стіні репости матеріалів, які, на думку експертів, можуть свідчити про його упереджене ставлення до євреїв.
"Слідчий призначила мені психіатричну експертизу і дуже прагне помістити мене в психіатричний стаціонар на місяць", – поскаржився Антон. Він стверджує, що силовики за допомогою кримінальної справи намагаються припинити його громадську діяльність і критику міської влади.
У РФ за публікації і перепости в соцмережах періодично відкривають кримінальні справи і виносять судові рішення за статтею про екстремізм.