Ейдман: Стосунки Путіна та Меркель уже давно не дружні. Ми бачимо, що російська агентура явно "копає" проти неї
Із 2014 року президенту Росії Володимирові Путіну і канцлерці Німеччини Ангелі Меркель несила терпіти одне одного, заявив виданню "ГОРДОН" російський соціолог і політолог Ігор Ейдман, що проживає у Німеччині, коментуючи висилку Берліном двох співробітників посольства РФ.
Стосунки президента РФ Володимира Путіна і канцлерки Німеччини Ангели Меркель давно погіршилися, а російська агентура явно "копає" проти неї, заявив виданню "ГОРДОН" російський соціолог і політолог Ігор Ейдман, коментуючи вислання з Німеччини двох співробітників посольства РФ у зв'язку з убивством чоловіка в Берліні.
"Цей теракт спричинив бурхливу реакцію в Німеччині, усі розуміли, що слід тягнеться до Росії. Це було очевидно й за особою впійманого кілера. Але німецька влада дуже довго тягнула з офіційною реакцією. Це породжувало певні запитання. Навіть виникло відчуття, що справу хочуть зам'яти. Вони не робили різких рухів, доки не переконалися напевно, що за цим стоять спецслужби РФ. Мабуть, зараз відпали останні сумніви, є всі докази. І розгорається скандал, який, на мій погляд, є дуже перспективним. На цьому справа не зупиниться. Німці вимагатимуть від РФ допомоги в розслідуванні. А як Росія може допомогти, якщо її керівництво до цього причетне? Природно, російська влада, як завжди, ввімкне дурня: мовляв, наша хата скраю, ми нічого не знаємо. Це спричинить негативну реакцію Німеччини, громадськості та ЗМІ. А отже, проблему обговорюватимуть на всіх перемовинах, у Бундестазі тощо", – зазначив Ейдман.
Він вважає, що вбивство в Берліні не матиме такого резонансу, як отруєння у Великобританії колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки Юлії.
"Найближчим часом ця тема буде постійним джерелом напруженості в російсько-німецьких відносинах. Однак радикально відносини двох країн не зміняться. Такого ефекту, як справа Скрипалів, це не матиме. Але певною мірою усе-таки матиме вплив. У будь-якому разі, на користь відносинам Берліна і Москви вже точно не піде. Глобальних санкції проти РФ не буде, хоча двох російських дипломатів із Німеччини вже вислали. Теоретично Берлін може не обмежитися лише цими двома. Але це максимум. Економічних санкцій за таке не запровадять. Для німецького жителя це взагалі нецікава тема. У Німеччині в моді зараз тема екології та питання біженців. Росія нікого особливо не хвилює, окрім тих, хто має уявлення про путінський режим", – сказав співрозмовник.
Він підкреслив, що на Меркель чинили серйозний тиск у питанні будівництва газогону "Північний потік – 2".
"Стосунки Путіна і Меркель уже давно не дружні. Із 2014 року їм несила терпіти одне одного. Навіть більше, ми бачимо, що російська агентура явно "копає" проти неї. У випадку із тим самим "Північним потоком – 2" на Меркель дуже тиснули – залучили великий бізнес і корпорації. До речі, пересічні німці у співпраці із РФ менше зацікавлені. Адже товарообіг між Німеччиною і Росією не такий вже й великий. Наприклад, із Польщею Німеччина торгує більше. Але у Варшави немає таких лобістських можливостей, як у Москви. Поляки мають справу із дрібним і середнім бізнесом, а росіяни – з великими автомобільними, газовими та енергетичними концернами Німеччини. А в тих величезні можливості", – резюмував Ейдман.
4 грудня міністерство закордонних справ Німеччини оголосило персонами нон ґрата двох співробітників посольства Росії.
У такий спосіб німецький уряд відреагував на те, що російська влада "недостатньо співпрацювала" під час розслідування вбивства в Берліні, яке сталося 23 серпня, зазначили у МЗС.
23 серпня 2019 року в берлінському районі Моабіт убили 40-річного громадянина Грузії. Того самого дня німецькі правоохоронці затримали 49-річного росіянина за підозрою у скоєнні цього злочину. У поліції не називали імені вбитого.
"Кавказ.Реалии", посилаючись на дані родичів, повідомило, що вбитий – Зелімхан Хангошвілі – етнічний чеченець, який народився в Панкіській ущелині (Грузія). У 2015 році у Тбілісі на Хангошвілі вчинили замах. Після цього він поїхав в Україну, а потім – у Німеччину. Родичі вважають замовником убивства грузина російські спецслужби.
3 грудня німецькі телеканали WDR, NDR і газета Süddeutsche Zeitung повідомили, що розслідування вбивства Хангошвілі передали Генпрокуратурі Німеччини через імовірну участь спецслужб у справі.
Росіянин, заарештований за підозрою в убивстві Хангошвілі, може бути причетним ще щонайменше до одного вбивства, жертвою якого раніше став громадянин РФ, вважає Süddeutsche Zeitung.