Ексрадник Помпео заявив у Конгресі, що пішов у відставку через політику Трампа щодо України – The New York Times
За словами колишнього старшого радника держсекретаря США Майка Помпео Майкла Маккінлі, причиною його звільнення з посади стала відмова високопосадовців Держдепартаменту публічно заявити про підтримку залучених до розслідування в межах процедури імпічменту президента США Дональда Трампа.
Колишній старший радник держсекретаря США Майка Помпео Майкл Маккінлі на слуханнях у Палаті представників Конгресу США заявив, що пішов у відставку через незгоду з політикою, яку американський президент Дональд Трамп проводить щодо України.
Про це 16 жовтня повідомила газета The New York Times, яка мала копію виступу дипломата.
Згідно з документом, Маккінлі заявив, що за часів Трампа Держдепартамент став "політизованим" відомством. За словами Маккінлі, через це без підтримки керівництва опинилися дипломати, які будували кар'єру у відомстві і виявилися залученими до розслідування в межах процедури імпічменту Трампа.
Експомічник Помпео заявив, що розчарований "політизацією" Держдепартаменту, і припустив, що американських послів "використовують за кордоном для просування внутрішньої політичної мети", написано в документі.
Він підкреслив, що останнім аргументом на користь рішення про відставку стала ситуація з ексамбасадоркою США в Україні Марі Йованович.
Згідно з документом, Маккінлі хотів, щоб вищі посадові особи Держдепу публічно виступили на підтримку Йованович і "похвалили її за професіоналізм". Однак дипломату керівництво не надало суттєвої відповіді, а заяви не зробило.
Протягом 30 років кар'єрний дипломат Маккінлі служив послом у різних країнах, зокрема в Афганістані, Колумбії, Перу та Бразилії. Він брав участь у зусиллях зовнішньої політики США у Венесуелі, Мексиці й Афганістані.
25 вересня було опубліковано стенограму липневої розмови Трампа та президента України Володимира Зеленського. Із неї випливає, що Трамп порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина колишнього віцепрезидента США і свого ймовірного суперника на президентських виборах 2020 року Джо Байдена. Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію".
Під час тієї самої розмови американський президент критикував Йованович. Зокрема, Трамп сказав, що "від неї не можна було очікувати нічого доброго і люди, з якими вона мала справу в Україні, такі самі погані".
24 вересня спікерка Палати представників Конгресу США демократка Ненсі Пелосі оголосила про початок процедури розслідування, мета якого – з'ясувати, чи є підстави для оголошення імпічменту Трампу. "Президент зізнався в тому, що закликав українського президента вчинити дії, які були б для нього політично корисними", – заявила вона.
Американські дипломати виступили на підтримку Йованович після критики Трампа.
Під час закритих слухань у справі імпічменту Йованович сказала, що її відставка стала результатом тиску Трампа на Держдепартамент.
27 вересня американські ЗМІ повідомили про відставку спецпредставника Держдепартаменту у справах України Курта Волкера.
Відомство заборонило послу США в ЄС Гордону Сондленду давати в комітетах Конгресу свідчення у справі про імпічмент.