ФБР відкривало справу у зв'язку з імовірною роботою Трампа на Росію – The New York Times
Після звільнення глави ФБР Джеймса Комі співробітники спецслужби почали розслідування ймовірної роботи президента Дональда Трампа проти національних інтересів США, пише The New York Times.
Федеральне бюро розслідувань (ФБР) США у 2017 році проводило розслідування стосовно президента США Дональда Трампа, якого підозрювали в роботі на Росію. Про це 11 січня написало американське видання The New York Times із посиланням на колишніх співробітників правоохоронних органів та інші джерела, знайомі з розслідуванням.
Справу було відкрито після звільнення Трампом глави ФБР Джеймса Комі. За даними видання, співробітники правоохоронних органів були серйозно стурбовані поведінкою президента і намагалися оцінити, чи загрожують дії Трампа національній безпеці. Агенти також намагалися з'ясувати, чи Трамп усвідомлено працює на Росію, чи мимоволі потрапив під вплив Москви.
The New York Times стверджує, що у ФБР протягом кількох місяців розмірковували, чи варто починати розслідування щодо Трампа. Під час передвиборчої кампанії увагу ФБР нібито привернуло звернення Трампа до Росії із закликом оприлюднити зміст електронної пошти суперниці Гілларі Клінтон. Занепокоєння ФБР також викликала інформація про ймовірну наявність у РФ компромату на Трампа. Про це йшлося в досьє на Трампа, яке підготував колишній розвідник Крістофер Стіл.
Дискусії всередині ФБР нібито посилилися після того, як Трамп після інавгурації вимагав від Комі особистої прихильності і попросив припинити розслідування стосовно його колишнього радника з нацбезпеки Майкла Флінна. Противники розслідування говорили, що для вивчення діяльності президента потрібні вагоміші докази, а також є ризик витоку інформації в ЗМІ. Прихильники розслідування взяли гору після того, як Трамп звільнив Комі, неявно пов'язавши це рішення з "російською справою". Розслідування мало визначити, чи не є звільнення Комі перешкодою правосуддю.
Після призначення спецпрокурора Роберта Мюллера слідство став курирувати він. The New York Times невідомо, чи триває розслідування ФБР. Адвокат президента США Рудольф Джуліані заявив, що відсутність звинувачень на адресу президента свідчить про те, що співробітники ФБР "нічого не виявили". Прес-секретар Білого дому Сара Сандерс назвала статтю газети абсурдною. Вона зазначила, що адміністрація Трампа проводить жорсткішу політику щодо Росії, ніж попередники. У ФБР від коментарів відмовилися.
У жовтні 2016 року влада США офіційно звинуватила Росію у зломі серверів американських партій, а також у втручанні в процес президентських виборів у країні. У Кремлі ці звинувачення назвали "нісенітницею".
Комі був главою ФБР у 2013–2017 роках. Трамп звільнив його з цієї посади 9 травня 2017 року. Це сталося за кілька днів після того, як він дав свідчення в Сенаті щодо перебігу розслідування справи про ймовірне втручання Росії у президентські вибори у США. Комі заявив, що записував розмови з президентом для свого захисту. Після цього Трамп звинуватив екс-директора ФБР у витоку таємної інформації.
У квітні 2018 року Комі заявив, що Росія докладала величезних зусиль для втручання у вибори президента США у 2016 році. Першою метою було "заплямувати американську демократію, щоб вона не була яскравим світлом для інших людей у всьому світі", другою – завдати шкоди кандидату від Демократичної партії Гілларі Клінтон, яку "особисто ненавидів" президент РФ Володимир Путін, третьою – безпосередньо допомогти Трампу стати президентом Сполучених Штатів.
Комі дав свідчення в комітеті Палати представників Конгресу США з питань судочинства в закритому режимі 7 грудня. Він погодився відповісти на запитання лише після того, як конгресмени пообіцяли оприлюднити розшифрування засідання протягом 24 годин. У стенограмі його виступу йдеться, що ФБР спочатку підозрювало чотирьох громадян США у справі про втручання Росії в американські вибори. Трампа серед них не було.