Гаазький трибунал здобув право розглядати справи про агресію

Рішення про занесення агресії до переліку злочинів, що належать до юрисдикції МКС, було ухвалено у Нью-Йорку в грудні 2017 року
Фото: icc-cpi.int

17 липня набуло чинності положення про юрисдикцію Міжнародного кримінального суду в разі застосування сили проти суверенітету або територіальної цілісності країн.

Міжнародний кримінальний суд (МКС), який займається справами про геноцид, військові злочини та злочини проти людяності, від 17 липня здобув право розглядати справи про агресію, повідомляє юридичний портал Scottish Legal News.

Поправки, що надали МКС такі повноваження, ратифікувало 35 країн. Їхніх очільників може бути засуджено, якщо вони розпочнуть війну. Лідери держав, які не ратифікували поправок, можуть постати перед судом за ці злочини, якщо таке рішення ухвалить Рада Безпеки ООН.

Згадку про цей злочин було викладено у статуті МКС, але держави-учасниці домовилися тоді про тимчасове зупинення юрисдикції трибуналу у випадках агресії, поки не буде викладено загальне визначення терміна. Його було погоджено на конференції МКС у Кампалі 2010 року.

У грудні 2017 року на засіданні в Нью-Йорку держави-підписанти погодилися активувати юрисдикцію МКС щодо злочину агресії із 17 липня 2018 року.

Злочин агресії визначено як "планування, підготування, ініціювання або здійснення особою, яка ефективно контролює політичні чи військові дії держави, акту агресії проти суверенітету та територіальної цілісності іншої держави".

Міжнародний кримінальний суд діє на підставі Римського статуту, який було ухвалено 1998 року та який набув чинності із 2002 року. Суд, який базується в Гаазі, розглядає злочини проти людяності, випадки геноциду та військових злочинів.

Україна не підписала Римського статуту, Росія підписала, але не ратифікувала. У листопаді 2016 року президент РФ Володимир Путін доручив міністерству закордонних справ країни повідомити генерального секретаря ООН про намір Москви відкликати підпис під Римським статутом.

8 вересня 2015 року Україна повідомила МКС про визнання його юрисдикції щодо злочинів проти людяності та воєнних злочинів, здійснених від початку агресії РФ.

Прокуратура МКС станом на грудень 2017 року занесла до своєї бази даних 1200 фактів імовірного вчинення злочинів на сході України.