Геннадій Гудков про справу "Сети": Режим застосовує репресії до тих, хто становить хоча б гіпотетичну небезпеку
Російський опозиціонер Геннадій Гудков нагадав, що раніше інакодумцям у РФ суди давали невеликі строки позбавлення волі, із літа 2019 року жорстокість російської влади стосовно опозиції посилилася.
Збільшення у РФ строків позбавлення волі для інакодумців свідчить про те, що режим президента Володимира Путіна боїться реальних дій і демонструє всім, як жорстоко розправлятиметься навіть із думкою про створення чого-небудь проти нього. Таку думку висловив російський опозиціонер і колишній депутат Держдуми Геннадій Гудков у своїй колонці на сайті "Обозреватель", коментуючи вироки у справі "Сети".
"Російська правоохоронна система вже давно вийшла за межі права, а зі справою "Сети" вона пробивала чергове дно. Я завжди кажу, що путінський режим, незважаючи на його достатню жорсткість у застосуванні сили проти мирних мітингів і вуличних походів, усе-таки дотримувався якогось мінімального балансу. Pussy Riot дістали двієчку, як казав Путін, [опозиціонеру Сергієві] Удальцову, якого обвинувачували мало не в підготовці революції, дали чотири з половиною роки, плюс можливість працювати в бібліотеці. Це були покарання на строк півтора – два – три роки максимально. Влада розуміла, що вирок не правосудний і не варто зловживати жорстокістю", – зазначив Гудков.
Він підкреслив, що влітку 2019 року ситуація змінилася, жорстокість "різко зросла".
"Хлопцям у Ростові за одиночний пікет дали шість із половиною років колонії суворого режиму, де сидять найтяжчі злочинці за найтяжчі злочини. І ось наступна сходинка дна – це справа "Сети", висмоктана з пальця і фальсифікована. Можливо, не всі її герої білі та пухнасті, але вони точно не причетні до жодного терористичного підпілля і тим паче не готували жодних терактів. Свідчення підтасовано, до засуджених застосовували тортури. А ще не було людей, які б під тортурами себе не обмовили. Там можна наговорити чого завгодно, навіть зізнатися у плани вбити Путіна або [президента США Дональда] Трампа. Лише б не було болю і знущань", – вважає Гудков.
Він нагадав, що середній строк, який дістав кожен із семи засуджених у справі "Сети", – це 12 років і чотири місяці.
"Таких строків у Росії не дають навіть за тяжкі злочини. Це свідчить про те, що режим тільки посилює ситуацію і застосовує репресії до тих, хто проти нього, і хто становить хоча б якусь гіпотетичну небезпеку. Режим боїться реальних дій і демонструє всім, як жорстоко розправлятимуться навіть із думкою про створення чогось проти нього", – додав опозиціонер.
10 лютого Приволзький окружний військовий суд ухвалив вирок сімом фігурантам справи "Сети". За версією слідства, вони були членами забороненої в Росії терористичної спільноти під назвою "Сети" і готували атаки до виборів президента та чемпіонату світу з футболу у 2018 році, а також хотіли напасти на відділення "Единой России" і органів влади.
Спочатку фігуранти дали свідчення, однак потім повідомили, що зробили це під тортурами, і відкликали їх. Вони казали, що ніякої організації "Сети" не було, насправді вони захоплювалися страйкболом.
Під час обшуків у фігурантів знайшли зброю та наркотики, вони говорили, що все це їм підкинули. Найстаршому з них – 31, наймолодшому – 23 роки.
Російські вчені та наукові журналісти висунули вимогу скасувати вирок.