Гончар: Через обвал цін на нафту для РФ настають не найкращі часи. Для України ситуація не є катастрофічною G

Гончар: Росія може піти за сценарієм колапсу СРСР
Фото: radiosvoboda.org

Падіння вартості нафти найсильніше вдарить по українській металургії, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

Через обвал цін на нафту Росія може стикнутися із серйозними економічними та політичними проблемами, тоді як для України ситуація, що склалася на нафтових ринках, не є катастрофічною, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

"Російський бюджет зверстано з розрахунку, що середньорічна вартість нафти буде $42,4 за барель. Тому падіння вартості нафти – боляче для них. Головне питання в тому, як довго ціни триматимуться на такому низькому рівні. Навіть якщо завтра нафта трохи подорожчає, передумов для суттєвого підвищення цін немає. Світовий ринок перенасичений нафтою. І те, що РФ не змогла домовитися із Саудівською Аравією, дуже показово. Росії потрібні гроші тут і зараз, тому вона відмовилася йти на скорочення експорту. Я припускаю, що вони ще намагатимуться домовитися. Але навіть якщо це станеться, падіння вартості нафти продовжиться. Американці за останні 10 років зробили колосальний стрибок у технології видобування сланцевої нафти. Для нафтовидобувних компаній США буде проблемним видобування в разі вартості нафти менше ніж $30. Але не фатальним", – наголосив Гончар.

Він не відкидає, що вартість нафти може обвалитися і до $10 за барель.

"У нас чомусь забули про те, що Росія руками Ірану намагалася вдарити по саудівській нафтовій інфраструктурі. Торік іранські дрони атакували найбільший нафтовий комплекс Саудівської Аравії. Там це не залишили без уваги. І епідемія коронавірусу просто наблизила час помсти. У Саудівській Аравії найнижча собівартість видобування нафти. Вона може дозволити собі розкіш зниження цін. Хоча, звичайно, на їхньому бюджеті це теж позначиться. У Саудівській Аравії добре розуміють, що за спробами розхитати ситуацію в їхній країні стоять Росія та Іран. Зараз багато залежить від того, як довго триватиме епідемія коронавірусу. За деякими прогнозами, нафта може подешевшати до $20 і навіть до $10 за барель. Зрозуміло, якийсь час Росія може протриматися на своїх резервах. Але війни та спецоперації за межами країни серйозно підривають російський бюджет. До того ж РФ стикнеться з кризою за внесення поправок у конституцію. Російська олігархономіка може не витримати всіх цих випробувань", – зазначив співрозмовник.

На його думку, найбільше падіння цін на нафту позначиться на українській металургії.

"Зараз Росія може піти за сценарієм колапсу СРСР, коли впали ціни на нафту. І водночас Москва звинувачуватиме Саудівську Аравію, яка, за словами російської пропаганди, була "пособником США у знищенні СРСР". Процес колапсу в Радянському Союзі тривав до 1991 року. Весь час, поки ціна на нафту була низькою, Москва дуже покірливо поводилася на світовій арені. І тепер у РФ на горизонті замаячив аналогічний сценарій. Не забувайте і про коронавірус – це перший "чорний лебідь". На підході ще один. Для Росії настають не найкращі часи. І для економіки, і для політики, і для суспільства загалом. Якщо говорити про експорт України, то падіння вартості нафти найсильніше вдарить по нашій металургії. Про аграрну продукцію я такого сказати не можу, оскільки коронавірус спровокував багатьох почати запасатися продовольчими товарами. Інше питання, що у нас буде з урожаєм після такої аномально теплої зими. У будь-якому разі для нас ситуація не є катастрофічною", – резюмував Гончар.

5 березня ОПЕК, куди входить 14 нафтовидобувних країн: Алжир, Ангола, Венесуела, Габон, Іран, Ірак, Конго, Кувейт, Лівія, ОАЕ, Нігерія, Саудівська Аравія, Екваторіальна Гвінея та Еквадор погодила додаткове обмеження видобутку нафти на 1,5 млн барелів на добу у зв'язку з падінням попиту на неї через коронавірус. Прогнозують, що 6 березня до угоди приєднається Росія, але сторонам не вдалося домовитися щодо продовження чинної або укладення нової угоди.

До 1 квітня між країнами – членами ОПЕК та партнерами організації, зокрема Росією, продовжує діяти домовленість про скорочення обсягів нафтовидобування на 1,7 млн барелів на добу. Після цього всі обмеження знімуть.

На тлі невдалих переговорів Саудівська Аравія, за даними джерел Bloomberg, вирішила "вступити в тотальну цінову війну" і наростити видобуток із нинішніх 9 млн до 12 млн барелів на добу. Це, як вважають опитані агентством аналітики, "призведе до хаосу на ринку нафти".

9 березня вартість північноморської нафти Brent впала на 30% – до $33 за барель. Таке падіння цін виявилося найсильнішим із 1991 року – з часу війни в Перській затоці. Після обвалу цін на нафту у РФ почав стрімко дешевшати рубль.