Горбачов заявив, що Путіна неправильно поінформували щодо "одностороннього роззброєння" СРСР
За словами президента СРСР Михайла Горбачова, після підписання договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності Радянський Союз та США знищили сотні ракет. Він не погодився зі словами президента Росії Володимира Путіна про те, що роззброєння відбувалося нібито в односторонньому порядку.
Президент СРСР Михайло Горбачов заявив 19 грудня "РИА Новости", що президента Росії Володимира Путіна "неправильно поінформували" щодо процесу роззброєння Радянським Союзом.
Як зазначає РБК, 18 грудня Путін заявив на засіданні колегії міноборони РФ, що після укладення Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності СРСР знищив ракети наземного базування, оскільки у Радянського Союзу не було інших, а у США були ракети і морського, і повітряного базування. За словами Путіна, "з погляду Радянського Союзу це було одностороннє роззброєння". Він додав: "Навіщо керівництво Радянського Союзу пішло на це одностороннє роззброєння, одному богу відомо, але це було зроблено, а наші партнери продовжували розвивати такі системи, повторюю, морського і повітряного базування".
Горбачов на прохання "РИА Новости" прокоментувати слова Путіна заявив, що "президента, мабуть, неправильно поінформували". Він додав, що "жодного одностороннього роззброєння не було".
За словами президента СРСР, згідно з договором про роззброєння, "було знищено сотні ракет, як радянських, так і американських". Горбачов розповів, що США були змушені знищити 109 ракет "Першинг-2", розміщених на території Німеччини, звідки вони могли за 10 хвилин досягти території СРСР. Горбачов зазначив, що значну частину ракет усіх видів базування скорочували згідно із заявами тодішніх президентів США та СРСР восени 1991 року.
Договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (ДРСМД) підписали 1987 року Михайло Горбачов, який був тоді генеральним секретарем ЦК КПРС, і президент США Рональд Рейган. Угода забороняла сторонам виробництво балістичних і крилатих ядерних ракет наземного базування дальністю від 500 км до 5,5 тис. км, їхнє випробування і розгортання.
Наприкінці червня 2017 року група американських конгресменів-республіканців виступила із пропозицією про вихід США з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності через те, що його не дотримується Росія. 20 жовтня 2018 року президент США Дональд Трамп повідомив, що США вийдуть із Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності.
Радник президента США з національної безпеки Джон Болтон підкреслив, що загрозою є не вихід США з договору, а наявність російських ракет на європейській території.
Президент Росії Володимир Путін заявив, що якщо після виходу США з договору американські ракети середньої і меншої дальності буде доставлено в Європу, Росія "муситиме відповісти дзеркально".
4 грудня держсекретар США Майк Помпео закликав Росію протягом 60 днів повернутися до виконання зобов'язань у межах Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності.