Хмара радіонуклідів після вибуху в Архангельській області могла дійти до України – міжнародний моніторинг
Фахівці підготовчої комісії Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань склали карту ймовірного руху радіоактивної хмари після інциденту на російському військовому полігоні. Водночас дві російські станції моніторингу радіації припинили передавати дані за два дні після вибуху, заявили у комісії.
Глава підготовчої комісії Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ОДВЗЯВ) Ласіна Зербо 18 серпня опублікував у Twitter GIF-карту можливого розльоту радіонуклідів після вибуху ракети на російському полігоні під Сєвєродвінськом Архангельської області.
"GIF є дисперсійним моделюванням гіпотетичних частинок унаслідок аварії ракети Skyfall 8 серпня 2019 року. Повітряна маса цих часток збільшується з часом, оскільки вітри розсіюють їх за кілька днів. Позначка часу є на кожному кадрі. Станції ОДВЗЯВ, вказані на карті, могли виявляти радіоактивні частинки, якщо такі були", – пояснив Зербо.
Згідно з картою, хмара після вибуху 8 серпня, імовірно, поширювалася над територією Росії, 12 серпня накрила Казахстан, 14–15 серпня пройшла південь України і рушила на північ через Київ.
Зербо також вказав у Twitter, що в операторів двох станцій під час моніторингу виникли технічні проблеми.
В інтерв'ю The Wall Street Journal 18 серпня глава комісії уточнив, що ці станції, Дубна і Кіров, розташовані в Росії.
Виконавчий директор Асоціації з контролю над озброєннями Деріл Кімболл заявив виданню, що це "дуже дивний збіг". На його думку, Росія не мала законних підстав припиняти подання даних моніторингу.
8 серпня на військовому полігоні в Архангельській області під час випробування рідинного реактивного двигуна стався вибух.
За даними міської влади Сєвєродвінська, було зафіксовано підвищення радіаційного фону. Росія обмежила судноплавство у Білому морі після події.
Спочатку повідомляли, що дві людини загинули, шестеро – поранені. 10 серпня стало відомо, що внаслідок вибуху загинуло п'ятеро співробітників "Росатому".
У російській держкорпорації повідомили, що причиною інциденту став "збіг обставин" і це часто трапляється під час випробувань нових технологій. За даними "Росатому", вибух на морській платформі полігону ВМФ Росії стався після випробування ракети, назви якої не уточнили.
Експерт із ядерної зброї Джеффрі Льюїс 9 серпня припустив, що в РФ могли випробовувати крилату ракету з ядерною установкою. Цю інформацію з посиланням на розвідку США 12 серпня підтвердило видання The New York Times. У статті йшлося, що випробували ракету "Буревісник" (за класифікацією НАТО – Skyfall).
Радник президента Сполучених Штатів із національної безпеки Джон Болтон заявив, що подія є прикладом того, як Росія веде роботи зі створення засобів доправлення ядерної зброї, використовуючи, зокрема, вкрадені у Штатів технології.
Організацію Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань створено після набуття чинності Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань, який було відкрито для підписання в 1996 році. Підготовчу комісію ОДВЗЯВ створили в 1997 році. Головним завданням підготовчої комісії є створення та експлуатація міжнародної системи моніторингу, яка охоплює 337 станцій по всьому світу.