Ходорковський про санкції США: Навколокремлівським лизоблюдам біля трону підігрівають сковорідку, яку вони лижуть
Санкції проти Росії вигідні США, проте були б неможливими, якби Кремль не дав вагомої для міжнародної спільноти підстави для їх уведення, зазначив російський опозиційний політик Михайло Ходорковський.
Новий американський законопроект про санкції проти Росії просуває США до парламентської моделі правління, оскільки їх більше не можна буде скасувати указом президента, й економічно вигідний американцям. Таку думку висловив російський опозиційний політик Михайло Ходорковський у Facebook.
"Безсумнівно, у законопроекту є бізнес-вимір. Американці твердо переконані в перспективах сланцевого газу і формують для нього ринки в Європі. Вони закривають для нас рентабельне освоєння арктичного шельфу. Як мінімум на десятиліття. Важкі платформи ми всерйоз освоїмо не завтра. Вони підвищують для Європи важливість своєї ролі на Близькому Сході – резервному джерелі газової сировини. Не здивуюся, якщо роль НАТО там буде ще розширено", – розповів він.
Опозиціонер додав, що США остаточно, на багато десятиліть, поміняли Росію з Китаєм (і не тільки) місцями у сфері науки й технологій.
"Під технологічними санкціями 140-мільйонна країна у 21 столітті приречена на відставання. Напевно є ще десятки наслідків, які також належить оцінити", – зазначив політик.
Ходорковський підкреслив, що Кремль сам підставився, давши привід для санкцій.
"У сучасному світі такі рішення, як нові американські санкції, хоч і вигідні стороні, яка їх ухвалює, але неможливі, якщо немає визнаної міжнародним співтовариством підстави. Інакше сторона, яка їх застосовує, втрачає репутацію, стає "непередбачуваною", що зводить нанівець усі можливі переваги. Яким же муд...ком треба бути, щоб ці підстави дати! Ну гаразд, Крим. Беззаконня безсумнівне, але російське суспільство готове терпіти (заради чого правда – незрозуміло. Публіка все одно надає перевагу відпочинку в Туреччині та Єгипті. Дешевше і послуг більше)", – розповів він.
Опозиціонер додав, що найбільшою дурістю було втручання Росії у вибори США, щоб зробити президентом республіканця Дональда Трампа замість кандидата від демократичної партії Гілларі Клінтон.
"Улізти в американські президентські вибори, намагаючись уплинути на те, Гіларі там буде президентом чи Трамп?! Фантастичні ідіоти! На цьому тлі посилення персональних санкцій виглядає як певна компенсація російському суспільству, коли збіговиську навколокремлівських лизоблюдів біля трону злегка підігрівають сковорідку, яку вони лижуть. Заодно накрадене буде легше повернути після неминучої зміни влади. А вже кому повернути – суспільству чи тим, хто знову прийде до влади, залежить від самого суспільства", – підсумував він.
25 липня Палата представників Конгресу США ухвалила законопроект про нові санкції щодо Росії, Ірану та КНДР. 27 липня цей законопроект підтримав Сенат. Законопроект надійшов на затвердження президента Трампа.
Документ передбачає, що санкції буде введено проти осіб і компаній, які продають, орендують або надають Росії товари, послуги, технології або інформацію, а також підтримку для будівництва експортних трубопроводів, якщо такі контракти мають ринкову вартість від $1 млн. Обмеження торкнуться також компаній, що уклали кілька контрактів, плата за якими сумарно за рік становитиме $5 млн і більше. Під санкції потраплять договори не тільки на будівництво, а й на розширення, модернізацію чи ремонт трубопроводів.
Міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель заявив, що нові американські санкції можуть позначитися на німецькій енергетичній галузі.
За словами міністра економіки Німеччини Бріґітте Цюпріс, якщо санкції Вашингтона проти Росії нашкодять німецьким компаніям, Берлін уживатиме контрзаходів проти США.