Як досягти успіху, урятувати планету і чому вранці не варто думати. Головне з виступу Шварценеггера в Києві G

Шварценеггер: Я завжди вважав, що недостатньо гарний, і це змушувало мене ставати кращим
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

13 жовтня в Україну вперше приїхав американський актор, екс-губернатор штату Каліфорнія Арнольд Шварценеггер. Він зустрівся з мером Києва Віталієм Кличком і прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом, а також виступив на форумі Olerom Forum One. Під час заходу він розповів про свій шлях до успіху, порадив спати не більше ніж шість годин на день і постійно вдосконалюватися, а також побажав Україні миру. "ГОРДОН" наводить головні цитати з виступу Шварценеггера.

Дуже приємно бути вперше в Києві. Мої добрі друзі Віталій і Володимир Клички неодноразово запрошували мене сюди. Віталій завжди казав: "Ти маєш приїхати в Київ, тобі він сподобається". Нарешті я тут, і сьогодні я обідав із ним і з вашим прем'єр-міністром [Володимиром Гройсманом]. Було чудово трохи дізнатися про виклики, із якими стикаються Україна і Київ. Зараз я знімаюся по сусідству – у столиці Угорщини Будапешті, у фільмі "Термінатор 6".

Фото: Віталій Кличко / Facebook

Про правила досягнення успіху

У дитинстві я мріяв стати чемпіоном із бодібілдингу. Я бачив цю мрію перед собою дуже чітко і переслідував її важкою роботою і тренуваннями по п'ять годин на день. Я був абсолютно впевненим, що стану найбільшим бодібілдером у світі, і зробив це. Я зараз почав насамперед говорити про свій спортивний успіх, оскільки уроки, які я виніс звідти, застосовував пізніше в усіх інших сферах.

Найголовніше правило: ви повинні мати дуже чітке бачення того, ким хочете бути. Я дотримувався його не тільки в бодібілдингу, а й в акторстві – бачив себе виконавцем головних ролей. Також я дуже чітко уявляв себе губернатором штату Каліфорнія, лідером у сфері фітнесу, людиною, яка заробляє мільйони і стає однією із найбагатших у Голлівуді. Ви повинні знати, куди рухаєтесь. У вас може бути найкращий корабель у світі, але якщо ви не знаєте, куди плисти, він буде просто дрейфувати в морі і пристане де-небудь – найімовірніше, не там, де потрібно.

Немає жодних коротких шляхів, немає чарівної пігулки. Є тільки одне: робота, робота, робота

Друге правило – не слухати скептиків. Воно одне з найважливіших. Коли я хотів стати чемпіоном із бодібілдингу, мої батьки і друзі казали: "Ти що, із глузду з'їхав? У тебе ніколи не вийде". Але у мене вийшло. Потім я вирішив стати актором. Коли я говорив агентам, що хочу грати головні ролі, вони говорили: "Ні за що. Ні в кого з вихідців з інших країн (Шварценеггер є вихідцем з Австрії. – "ГОРДОН") цього не виходило. Потрібно бути як Джон Вейн чи Берт Рейнольдс, як один із цих хлопців". Мені говорили, що я завеликий, оскільки важу 250 фунтів (приблизно 112 кг. – "ГОРДОН"), що моє ім'я важко вимовляти і що в мене акцент, а акценти не працюють в Америці. Я довів, що вони помилялися, ставши найвисокооплачуванішим актором. За фільми "Бетмен і Робін", "Термінатор 3" я отримував більше ніж $30 млн. Потім я сказав, що хочу піти з акторства і стати губернатором штату Каліфорнія. І знову те ж саме – мені знову говорили, що нічого не вийде. За два місяці я став губернатором і обіймав цю посаду два терміни поспіль.

Ще одне правило – дуже важко працювати. Немає жодних коротких шляхів, немає чарівної пігулки. Є тільки одне: робота, робота, робота. У добі 24 години. На сон потрібно шість годин. Деякі кажуть, що їм потрібно трохи більше – вісім годин. Спіть швидше! Шести годин достатньо. У вас залишається 18 годин. У середньому людина працює вісім, може, 10 годин на день. Залишається шість–вісім годин, іноді 10 залежно від тривалості роботи, але люди скаржаться, що в них немає часу на спортзал. Як у вас може не бути часу, щоб піти і подбати про своє тіло, якщо у вас залишається стільки вільних годин?

І я не кажу, що всі повинні кожного дня займатися в залі. Це, звісно ж, було б чудово, але я просто хочу сказати, що в усіх є достатньо часу, щоб кожного дня робити щось, щоб удосконалити себе. Ви можете вирішити вивчити нову мову. Якщо присвячувати цьому годину кожного дня, за рік будете розмовляти китайською, російською, португальською чи будь-якою іншою мовою.

Фото надане компанією Olerom

Про скромність

Я завжди вважав, що недостатньо гарний, і це змушувало мене ставати кращим. У 1975 році я знявся у фільмі "Залишайся голодним". Під час роботи над ним я був дуже щасливим не тільки тому, що працював із Саллі Філд і Джеффом Бріджесом, а ще й тому, що це була моя життєва філософія. За хвилину до виступу на конкурсі "Містер Олімпія" я стояв перед дзеркалом і казав собі: "Арнольде, виглядаєш ти гімняно". За дві години я переміг ушосте (Шварценеггер перемагав на цьому конкурсі сім разів: у 1970–1975 роках і в 1980-му. – "ГОРДОН").

Таке ставлення у мене до всього. Я ніколи не був задоволений грішми, що заробляв. Коли я почав активно займатися нерухомістю, про кожний новий багатоквартирний житловий будинок або офісний будинок я думав, що у цьому немає нічого такого, адже є люди, які будують висотки, тунелі, величезні мости та інше. У мене завжди було відчуття, що я можу робити більше.

Про те, чому люди здаються

Важливо підтримувати людей, оскільки всі ми потребуємо підтримки, усім потрібна допомога. Я завжди кажу: можете називати мене Арні, або Термінатор, або Шварці, або Шніцель, але ніколи не називайте мене людиною, яка зробила себе сама, бо я таким не є, і це буде великою брехнею. Ми всі потребуємо підтримки. У мене були батьки, які любили мене (Шварценеггер розповідав в інтерв'ю Fortune у 2004 році, уривки з якого наводило видання Daily Mail, що його батько Густав Шварценеггер жорстоко з ним поводився, зокрема часто бив ременем. Актор не був присутнім на його похоронах.  – "ГОРДОН"), учителі, які мене вчили, спортивні тренери, партнери із тренувань у бодібілдингу, експерт із харчування, який радив мені, що вживати. У кожному фільмі сотні людей робили так, щоб я мав добрий вигляд, – візажист, координатор трюків, відповідальний за гардероб тощо. Мільйони людей проголосували за мене, щоб я став губернатором штату Каліфорнія. Як я можу говорити, що зробив себе сам?

Якщо ви відчуваєте, що зазнаєте невдачі – попросіть про допомогу. Усі ми відповідальні за те, щоб заохочувати інших і говорити їм: "Ти можеш це зробити, давай, ще п'ять повторень, зроби це".

У мене були невдачі. Я програвав змагання з бодібілдингу, пауерліфтингу та важкої атлетики, зазнавав невдач у політичній кар'єрі та в кіно. Пам'ятаю, "Термінатор 2" заробив $500 млн, а наступний фільм, у якому я знімався, – тільки $100 млн. Я вважаю це серйозним провалом. Фільм можна було просто змити в унітаз.

Не важливо, скільки разів ви зазнаєте невдач, якщо ви піднімаєтеся, ви – переможець

У всіх бувають успіхи і невдачі. Питання в тому, що ви робите зі своїми невдачами – заперечуєте й ігноруєте чи вчитеся на них. Я завжди вибираю друге. Невдачі можуть сказати вам більше, ніж успіхи. Якщо ви зазнаєте невдач, це не робить вас невдахою. Невдаха – це той, хто не піднімається після падіння, а переможець, навіть якщо зазнає невдач, завжди встає. І не важливо, скільки разів ви зазнаєте невдач, якщо ви піднімаєтеся – ви переможець.

Коли я вигравав у конкурсі "Містер Олімпія", "Містер Всесвіт", "Містер світу" чи в якомусь іншому, я не йшов до суддів і не питав, чому вони віддали мені перше місце. Але коли я програвав, я підходив до суддів – до кожного з них – і питав, чому у мене друге, чи третє, чи якесь ще місце. Я брав їхні коментарі близько до серця, але наступного року повертався і перемагав. Ви повинні бути чесними із собою. У німецькій мові є приказка: "Selbsterkenntnis ist der beste Weg zur Besserung" ("Самопізнання – найкращий шлях до вдосконалення".  – "ГОРДОН"). Зізнатися собі, що ви зробили щось неправильно, – найкращий спосіб удосконалитися.

Порада 18-річним

У мене п'ятеро дітей, і всім їм потрібна підтримка. Я їм завжди кажу: "Знайдіть свою пристрасть". Одна моя дочка чотири роки успішно навчалася у вищому навчальному закладі, одержала диплом із відзнакою, а потім сказала, що хоче займатися чимось іншим. Вона вирішила стати дизайнером інтер'єрів, хоча її навчання із цим зовсім не було пов'язане. Я спрямував її у знамениту школу дизайну у Нью-Йорку. Коли вона повернулася, то сказала мені за півроку: "Вибач, тату, але мені не подобається займатися дизайном". Я сказав: "Не проси вибачення. Найголовніше – знайти свою пристрасть. Ніколи не влаштовуйся на роботу тільки тому, що відчуваєш, що зобов'язана працювати. Знайди свою пристрасть". Вона захопилася письменством, і в неї це дуже добре виходить. Я дуже щасливий, тому що вона щаслива.

Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Про боротьбу із забрудненням навколишнього середовища

Якби в мене була можливість повернутися в минуле, я б постарався зробити так, щоб світ рухався "у зеленому напрямі", щоб ми позбулися від викопного палива раз і назавжди. Коли я був губернатором, я дізнався, що кожного року у світі 7 млн людей помирає через забруднення навколишнього середовища. Усі говорять про глобальну зміну клімату, яка становить дуже серйозну загрозу, але це загроза за лінією 2040–2050 років, а забруднення зараз убиває щорічно 7 млн осіб. Ось чому я беру участь в екологічній кампанії, виступаю по всьому світу і розповідаю про важливість зниження рівня викидів вуглекислого газу та парникових газів.

Про охорону здоров'я

Кожна людина має право на медичне обслуговування. Звісно, необхідно платити за це за допомогою податків, але кожен заслуговує мати можливість звернутися до лікаря або до двох, щоб одержати дві думки. Кожен повинен мати на це право.

Але люди також повинні самі дбати про своє здоров'я. Можна багато чого зробити, щоб запобігти хворобам. Я бачив на політичному мітингу жінку, яка стояла з плакатом: "Вимагаю від уряду дбати про наше здоров'я". Важила вона не менше ніж 400 фунтів (180 кг. – "ГОРДОН"). Чому вона не намагається сама собі допомогти, перш ніж звертатися до уряду?

Про майбутнє

Я проживу ще років 20, сподіваюся. За ці 20 років нічого такого не станеться. Але я турбуюся про своїх дітей і їхніх дітей. Ми контролюємо події, а не події – нас, тому ми повинні діяти спільно, боротися за майбутнє, засноване на зеленій енергетиці. Тоді дійсно буде гарний шанс, що цій планеті вдасться вижити.

Про Україну

Сподіваюся, у вас буде мир у майбутньому. Я бажаю вам великого економічного буму, і я б хотів, щоб ви стали членом Європейського союзу, щоб у країні покращився рівень життя. Я думаю, що Україна – приголомшлива країна.

У мене не було достатньо часу, щоб побачити Київ, оскільки з аеропорту я відразу приїхав у готель, там пообідав і прибув на форум. Але я бачив багато фотографій і фільмів, зокрема документальних, про Україну та Київ. Я знаю, що це захопливе місце. Я пообіцяв мерові [Києва Віталію Кличку], що ще повернуся.

Про рішення балотуватися в губернатори Каліфорнії

Одне з найскладніших рішень у моєму житті було про те, чи балотуватися на посаду губернатора Каліфорнії. Мій природний інстинкт як людини, яка любить конкурувати, говорив: "Так, я буду балотуватися, знищу всіх на своєму шляху і виграю". Але потім я подумав про свою сім'ю і про те, що я не зможу займатися і тим, і тим дійсно добре. Можна або бути повністю відданим штату Каліфорнія і його жителям, або ж своїй сім'ї. Дуже складно віддаватися на 100% і сім′ї, і штату. Населення Каліфорнії приблизно дорівнює населенню України, а ВВП штату становить $2,7 трлн. Це п'ята за величиною економіка у світі. Але моє серце не лежало до губернаторства. Я поговорив із дружиною та дітьми. Усі вони підтримали мене на 100%, і я взяв участь у гонці, але це було дуже складне рішення.

Про те, чому вранці не варто думати

Уранці моє правило №1 – не думати. Коли я прокидаюся вранці, я сідаю на велосипед, їду у спортзал і займаюся одну годину, після чого повертаюся в готель і снідаю. Потім я добираюся на роботу і лише тоді починаю думати, бо якщо почати думати відразу після пробудження, ви знайдете тисячі причин, чому не варто йти у спортзал. А якщо ви не думаєте, то просто берете і йдете. Я завжди кажу людям, що дуже важливо, коли вимикати свій мозок, а коли вмикати.

Про інвестиції

Я інвестую дуже диверсифіковано – не можна, щоб усі яйця були в одному кошику. Я народився із природним інстинктом, куди вкладати гроші, а також вивчав бізнес. У мене є ступінь бакалавра у сфері міжнародного бізнесу та бізнес-адміністрування. Це теж дуже допомагає.

Свого часу я дуже захопився нерухомістю – почав купувати багатоквартирні будинки в Лос-Анджелесі. За короткий проміжок часу їхня вартість подвоїлася. Я почав купувати все більше й більше. Це лише один із напрямів. Мільйонером я став задовго до того, як знявся у фільмі, який приніс мені гроші. Це було дуже важливо, тому що я не хотів ухвалювати рішення, у якому фільмі знятися, ґрунтуючись на грошах. Я хочу завжди ухвалювати рішення на основі того, де найкращий сценарій, режисер.

Записала Тетяна Литвинчук