Йованович заявила, що її відставка стала результатом тиску Трампа на Держдеп
За словами експосолки США в Україні Марі Йованович, заступник державного секретаря США повідомив, що американський президент Дональд Трамп із літа 2018 року вимагав її відставки.
Експосолка США в Україні Марі Йованович заявила на закритому слуханні в комітеті, який веде розслідування в межах процедури імпічменту президента Сполучених Штатів Дональда Трампа в Конгресі США, що її відставка стала результатом тиску Трампа на Державний департамент США.
Про це повідомила газета The Washington Post, у розпорядженні якої є текст промови Йованович, підготовленої для виступу перед комітетами Палати представників.
Дипломатка повідомила, що змушена була достроково припинити свою каденцію посла в Києві через "необґрунтовані та неправдиві твердження людей із сумнівними мотивами".
За словами Йованович, після повернення у Вашингтон один із заступників держсекретаря США Майка Помпео розповів, що вона "втратила довіру Трампа, хоча й не зробила нічого поганого", а на Держдеп чинили тиск із літа 2018 року з метою її звільнити.
Йованович підкреслила, що їй невідомі мотиви особистого адвоката президента США Рудольфа Джуліані, який критикував її навесні 2019 року.
"Я чула у ЗМІ твердження, що я нібито сказала команді посольства ігнорувати накази президента, "оскільки йому оголосять імпічмент". Це твердження хибне. Я ніколи такого не казала своїм колегам у посольстві чи комусь іншому", – додала Йованович.
Агентство Associated Press написало сьогодні, що Йованович звільнили після того, як вона відмовила Джуліані особисто просити українських чиновників про розслідування справи ексвіцепрезидента США Джо Байдена та його сина Гантера.
Дипломатка повідомила, що ніколи не зустрічалася з Гантером Байденом, який був членом ради директорів української енергетичної компанії Burisma.
"І хоча я зустрічалася з колишнім віцепрезидентом Байденом кілька разів протягом багатьох років в уряді, ні він, ні попередня адміністрація ніколи, прямо або побічно, не порушували питання Burisma чи Гантера Байдена зі мною", – додала дипломатка.
Як повідомляє канал CNN, Йованович давала свідчення протягом приблизно години. Після цього конгресвумен від Демократичної партії Елеонора Нортон заявила, що слова експосолки "заслуговують на довіру".
25 вересня було опубліковано стенограму липневої розмови Трампа та президента України Володимира Зеленського. Із неї випливає, що Трамп порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина колишнього віцепрезидента США та свого ймовірного суперника на президентських виборах 2020 року Джо Байдена. Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію".
24 вересня спікерка Палати представників Конгресу США демократка Ненсі Пелосі оголосила про початок процедури розслідування, мета якого – визначити, чи є підстави для оголошення імпічменту Трампу. "Президент зізнався в тому, що закликав українського президента вчинити дії, які були б йому політично корисними", – заявила вона.
Під час тієї самої розмови американський президент критикував Йованович. Зокрема, Трамп сказав, що "від неї не можна було очікувати нічого доброго і люди, із якими вона мала справу в Україні, такі ж погані".
Американські дипломати виступили на підтримку Йованович після критики Трампа.
Йованович покинула посаду посла США в Києві у травні 2019 року. У Держдепартаменті США повідомляли, що це відбулося в межах планової ротації. Джуліані звинуватив Йованович у наданні недостовірної інформації українській владі та протидії політиці Білого дому.