Китай дозволив понад 2 тис. етнічних казахів відмовитися від китайського громадянства і покинути країну
У північно-західному регіоні Китаю Сіньцзян уйгурські, казахські та інші етнічні меншини перебувають у таборах для інтернованих осіб.
На тлі негативної реакції на переслідування мусульман Китаєм у північно-західному регіоні Сіньцзян, яка наростає у світі, Пекін дозволив понад 2 тис. етнічних казахів відмовитися від китайського громадянства і покинути країну. Про це розповіли у МЗС Казахстану, повідомила 9 січня агенція AP.
Затримання уйгурських, казахських та інших етнічних меншин у китайських таборах для інтернованих осіб стало актуальною проблемою в Казахстані, для якого Китай є основним торговельним партнером. Казахська влада уникала повідомляти про переслідування казахів, однак на владу тиснула громадська думка у зв'язку з публікаціями про статус етнічних меншин у Сіньцзяні.
Прес-служба МЗС Казахстану не повідомила, з якої причини і кому з етнічних казахів дозволено покинути Китай. Зазначають, що мігрантам дозволять подати заяву на набуття казахстанського громадянства або статусу постійного жителя після прибуття у Казахстан.
МЗС Китаю відмовилося коментувати цю інформацію.
Китайська влада в Сіньцзяні почала масштабну кампанію з переслідування і затримання представників меншин. У таборах для інтернованих, за різними оцінками, від декількох сотень тисяч до понад мільйона людей, яких змушують відмовитися від своєї культури і віри та проводять їм "політичне виховання".
У зв'язку з цим багато казахів китайського походження виїхали з Китаю. Сотні людей втратили зв'язок із родичами в Сіньцзяні і почали вимагати повернути їхніх близьких додому.
Активіст Жене Бунін, який проживав у Сіньцзяні до минулого року, зібрав приблизно 2 тис. свідчень родичів затриманих у китайській провінції. За його словами, китайська влада почала випускати казахів із вересня 2018 року. На думку Буніна, це відбувається, щоб заспокоїти родичів і розрядити напругу. Повертатися дозволяють в основному подружжям, які народилися у Казахстані, або ж дітям.
23-річна громадянка Казахстану розповіла, що змогла повернутися із Сіньцзяну в липні, після розлуки з чоловіком і двома дітьми протягом понад двох років. Зазначають, що впродовж останніх місяців родичів казахів звільняють із таборів у Сіньцзяні, однак вони не можуть поїхати в Казахстан.
У жовтні 2017 року повідомляли, що в регіоні Сіньцзян влада попередила мечеті, що мусульманські сім'ї з етнічних меншин мають передати предмети культу, включно з Кораном і молитовними килимками під загрозою покарання.