Колишній заступник міністра цивільної авіації СРСР: Жодної "титанової війни" Росія не витримає
РФ не може піти на обмеження постачань титану у США, тому що у відповідь Boeing і Airbus позбавлять Росію авіації, заявив колишній заступник міністра цивільної авіації СРСР Олег Смирнов.
Російське цивільне літакобудування руйнували протягом 25 років, тому РФ не зможе піти на обмеження постачань титану у США, відповіддю на яке буде припинення обслуговування компаніями Boeing і Airbus російського парку літаків. Таку думку висловив заслужений пілот СРСР, колишній заступник міністра цивільної авіації СРСР Олег Смирнов у коментарі "Свободной прессе".
"Зараз практично всі пасажирські авіаперевезення у РФ здійснюють машинами іноземного виробництва. Левова частка цього обсягу припадає якраз на Boeing і Airbus. Саме тому, на мою думку, "титанова війна" для Росії – крок справді катастрофічний", – пояснив він.
Колишній заступник міністра зазначив, що Росія не зможе експлуатувати іноземні літаки самостійно, тому що для них необхідні відповідні пально-мастильні матеріали, регламентна заміна вузлів та запчастини для ремонту.
"Ми все це закуповуємо на Заході – за великі, зауважу, гроші. Ми навіть мастильні авіаційні матеріали давно перестали виробляти, навіть авіаційний бензин ми – у минулому велика літакобудівна держава – закуповуємо за кордоном! Якщо все це разом зникне, як ми зможемо експлуатувати іноземну авіатехніку? Крім того, в авіації дрібниць не буває, і ціна несвоєчасного або неякісного техобслуговування – сотні життів пасажирів", – підкреслив він.
На думку експерта, Росії не варто "рипатися" з постачанням титану, поки вона не запустила в серію вітчизняний лайнер МС-21 і не почала експлуатувати Sukhoi Superjet 100 та Іл-114. Водночас він додав, що закордонні авіабудівники можуть обійтися без російського титану.
"Титанову губку та якісні штампування роблять не тільки в Росії, але і в Японії, Європі і навіть у Китаї. Той же Boeing замінить постачальника титану, плюс, можливо, підніме ціни на свої машини, оскільки йому доведеться скорегувати виробничі плани – цим все і закінчиться", – упевнений Смирнов.
Він додав, що якщо Boeing і Airbus спробують бойкотувати російський ринок, швидко відновити цивільне літакобудування у РФ не вийде.
"Це високотехнологічна інноваційна галузь. І нашого відставання в ній протягом короткого терміну не надолужити. Руйнувати її, нагадаю, почав ще Єгор Гайдар. Будучи прем'єром, він заявив, що цивільне літакобудування – це надто витратна справа для російської економіки, і що він особисто домовився з корпорацією Boeing про постачання будь-якої кількості літаків будь-якого типу. Наслідки цієї політики ми пожинаємо зараз", – заявив колишній заступник міністра.
Смирнов нагадав, що в 1991 році в Росії в цивільній авіації було 35 тисяч вітчизняних літальних апаратів і жодної машини іноземного виробництва.
"Відтоді галузь, повторю, надзвичайно деградувала. І, звісно, жодної "титанової війни" вона не витримає", – підсумував він.
У липні "Парламентская газета" повідомила, що член комітету Ради Федерації з міжнародних справ Ігор Морозов запропонував вивести російські кошти з американських цінних паперів та обмежити постачання у США титану, алюмінію і складових для ядерної промисловості. Таку пропозицію він озвучив у відповідь на нові санкції США.
За даними "Свободной прессы", американська компанія Boeing отримує з Росії 35% титану для цивільних літаків, має у РФ найбільший за межами США інженерний центр і будує завод з обробки титанових заготівель. Вартість програм закупівель компанії Boeing у Росії сягає $27 млрд.