Конгрес США одержав таємні меморандуми Джуліані у справі Burisma. Він обговорював її із Шокіним та Луценком
З огляду на текст меморандумів, які особистий адвокат президента США Дональда Трампа передав Білому дому, він обговорював із двома українськими ексгенпрокурорами – Віктором Шокіним та Юрієм Луценком – розслідування справи, що стосується української енергетичної компанії Burisma Holdings, до складу ради директорів якої входив Гантер Байден – син ексвіцепрезидента і кандидата у президенти США Джо Байдена.
На початку 2019 року особистий адвокат президента США Дональда Трампа Рудольф Джуліані передав Білому дому два таємні меморандуми, у яких є переказ його розмов із двома українськими ексгенпрокурорами – Віктором Шокіним та Юрієм Луценком. 2 жовтня ці документи передали Палаті представників Конгресу США, повідомляє CNN.
Видання "theБабель", у розпорядження якого потрапили обидва документи, опублікувало їх 7 жовтня.
Згідно з текстом меморандумів, Джуліані обговорював із Шокіним і Луценком розслідування справи, що стосується української енергетичної компанії Burisma Holdings, до складу ради директорів якої входив Гантер Байден – син ексвіцепрезидента і кандидата у президенти США Джо Байдена.
Із документа випливає, що на обох зустрічах були присутніми бізнесмени Лев Парнас та Ігор Фруман, які емігрували із СРСР до США, а також співробітник фірми Джуліані – директор із розслідувань Джордж Бойл.
На зустрічі з Луценком були також український бізнесмен, тодішній нардеп від Блоку Петра Порошенка Гліб Загорій та прокурор Криму Гюндуз Мамедов. Луценко тоді ще був генеральним прокурором, його звільнили наприкінці серпня 2019 року.
Шокін говорив Джуліані, що у 2015–2016 роках тодішній посол США в Україні Джеффрі Паєтт сказав, що розслідування Burisma має бути "максимально акуратним", а у 2016-му президент України Петро Порошенко наполягав на закритті провадження, оскільки це не в інтересах Байдена та його сина, ідеться в документі.
Із меморандуму також випливає, що Шокін говорив Джуліані про свою відставку з посади генпрокурора. За словами Шокіна, у квітні 2016 року Порошенко викликав його і сказав, що через розслідування справи Burisma США заморозили $1 млрд допомоги Україні. Після цього Шокіна звільнили, а новим генпрокурором став Луценко.
Луценко демонстрував платежі компанії на користь Гантера Байдена консалтинговій компанії Rosemont Seneca Bohai, де він деякий час був партнером. За словами Луценка, платежі на користь цієї компанії провели за лобістські послуги Джо Байдена, а не за роботу його сина.
Із меморандуму випливає, що зустріч Луценка і Джуліані відбулася на початку 2019 року.
В інтерв'ю "Радіо НВ", опублікованому 8 жовтня, Луценко говорив, що зустрічався із Джуліані в січні 2018 року. За його словами, вони розмовляли "три дні по кілька годин". Під час однієї з таких розмов обговорювали розслідування щодо Burisma.
"Мова йшла про компанію Burisma. Нагадаю, що компанія Burisma була власністю колишнього міністра уряду Януковича [Миколи Злочевського], який, імовірно, примушував підлеглих видавати ліцензії у невстановлений законом спосіб для власної фірми", – сказав він.
Луценко зазначив, що Гантер Байден щомісяця як член правління компанії отримував "достатньо значні кошти".
"Я не впевнений, що маю право розголошувати загальну цифру, але можу сказати, що загальні виплати синові віцепрезидента Сполучених Штатів склали майже $1 млн. У платіжках вказувалося: "за консалтинг". Знову ж таки, із погляду українського законодавства, будь-яка фірма може виплачувати будь-яку суму членам свого правління, у цьому немає порушення закону", – додав Луценко.
Ситуація із сином Байдена Гантером стала причиною зовнішньополітичного конфлікту й ініціативи запуску процедури імпічменту президента США Трампа в Конгресі.
Як випливає зі стенограми телефонної розмови Трампа і президента України Володимира Зеленського, яка відбулася 25 липня, під час бесіди український лідер пообіцяв американському колезі, що новий генпрокурор України розгляне ситуацію зі справою проти компанії Burisma. Пізніше новопризначений глава ГПУ Руслан Рябошапка заявив, що справу Burisma переглянуть.
На пресконференції із Зеленським у Нью-Йорку 25 вересня Трамп говорив, що Гантер Байден отримував від Burisma $50 тис. щомісяця, повідомляють на сайті Білого дому. Пізніше він назвав суму $100 тис.
Після публікації стенограми розмови Трампа і Зеленського в Національному антикорупційному бюро України заявили, що детективи розслідують події періоду 2010–2012 років, коли син Байдена ще не входив до складу ради директорів компанії Burisma. Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький підкреслив, що Байден і його син не фігурують у розслідуваннях українських антикорупційних органів.