Лукашенко розповів, які дві умови поставив Путіну для добудови Белаес
Росія зірвала строки введення в експлуатацію двох блоків Білоруської атомної електростанції, але є два способи врегулювати ситуацію. Про це йшлося на переговорах у Сочі з президентом РФ Володимиром Путіним, розповів білоруський лідер Олександр Лукашенко.
Російська сторона зірвала строки будівництва Білоруської атомної електростанції і Білорусь пропонує знизити для неї ставку за виділеним на це кредитом та відсунути строки його повернення. В іншому разі російському генпідряднику може бути виписано великий штраф, заявив 14 лютого на зустрічі з працівниками Світлогірського целюлозно-картонного комбінату президент Білорусі Олександр Лукашенко. Про це інформує його пресслужба.
На переговорах із президентом РФ Володимиром Путіним у Сочі 7 лютого сторони домовилися знайти консенсус щодо цього питання, проте до компромісу так і не дійшли, зазначив Лукашенко.
"Ви знаєте, що росіяни мали у 2018 році ввести перший блок, у 2019-му – другий. Але зірвали строки, а там величезні штрафні санкції", – сказав він.
За його словами, Путін запропонував знайти взаємоприйнятне рішення, щоб не починати переговори щодо санкцій.
"Я кажу: гарна пропозиція, у мене буде зустрічна. Ви зірвали строки, отже, давайте домовимося, що відсоток за кредитом скоротимо до того рівня, як ви будуєте в Угорщині, у В'єтнамі (десь приблизно 3%). Ми не будемо вводити санкції, і це якраз те на те й доведеться. І кредит, якщо ви зірвали строки, ми почнемо виплачувати не за два роки, а за п'ять. Логічно? Логічно. Незатишно, незручно, але вирішили, що в цьому плані ми будемо домовлятися: іншого не дано. Або ми вводимо санкції за протермінування (а там великі гроші), або вони посуваються за кредитом. Це цілком нормально", – вважає Лукашенко.
Білоруську (Островецьку) атомну електростанцію будують на території Білорусі за проєктом АЕС-2006 спільно з російським "Атомбудекспортом". Кінцеву вартість Белаес оцінювали в $10–11 млрд.
У квітні 2019 року Лукашенко припустив, що вартість будівництва Белаес може становити приблизно $7 млрд замість $10 млрд, які передбачено кредитною угодою Москви та Мінська. Тодішній посол РФ у Мінську Михайло Бабич заявив, що Лукашенка ввели в оману, і назвав слова білоруського президента такими, що "не мають жодних підстав".
Через це розгорівся дипломатичний скандал – білоруська сторона висунула вимогу відкликати Бабича.
30 квітня 2019 року Путін звільнив Бабича з посади російського посла в Білорусі. Новим послом було призначено Дмитра Мезенцева.