Міністр енергетики РФ заявив, що Росії потрібен транзит газу через Україну для забезпечення зростання постачання в ЄС
У найближчі роки обсяги транзиту російського газу в Європу можуть зрости на 10–15%, зазначив міністр енергетики Росії Олександр Новак.
У зв'язку з планами РФ щодо збільшення постачання російського газу в Європу, газотранспортна система України може бути досить завантаженою. Про це журналістам заявив міністр енергетики Росії Олександр Новак у Брюсселі за підсумками тристоронньої зустрічі між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу після 2019 року, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
"Сьогодні обговорювали питання щодо обсягів постачання. Ми бачимо, що зростає споживання в Європі, збільшуються обсяги постачання газу через Україну зокрема. Це пов'язано із загальним зростанням споживання газу в Європі, як за результатами 2017 року, так і вже у 2018 році за результатами першого півріччя", – сказав він.
Новак спрогнозував, що в період найближчих п'яти-десяти років обсяги постачання європейським споживачам будуть ще більшими, ніж у 2017–2018 роках.
"Мова може йти про додаткові 10–15% зростання. Ці додаткові обсяги обговорювали, як одне з можливих джерел завантаження газотранспортної системи України", – додав він.
17 липня в Берліні стартували тристоронні переговори між Україною, Росією та ЄС щодо питання транзиту газу через Україну в країни Європи. За результатами сторони домовилися розробити дорожню карту переговорів. Наступну зустріч заплановано на вересень.
Присутній на переговорах віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович заявив, що новий контракт має відповідати європейському праву.
Нинішній договір про транзит газу в Європу, укладений між "Газпромом" і "Нафтогазом", діє до 2019 року.
Побоювання стосовно майбутнього транзиту газу викликані будівництвом російських газопроводів "Північний потік – 2" і "Турецький потік". Україна вважає, що будівництво цих газопроводів суперечить не тільки її інтересам, але й інтересам Європи.
За словами президента РФ Володимира Путіна, збереження постачання газу через Україну залежатиме від економічної доцільності.
16 липня на спільній прес-конференції з президентом США Дональдом Трампом Путін заявив, що РФ готова зберегти транзит газу через Україну і продовжити відповідний контракт, якщо "Газпром" і "Нафтогаз" урегулюють спір у Стокгольмському арбітражі. Так він прокоментував будівництво газопроводу "Північний потік – 2".
Із 2014 року "Газпром" і "Нафтогаз України" судилися у Стокгольмі через контракт на постачання природного газу з РФ в Україну і транзит газу через територію України від 2009 року.
28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. Українська компанія добилася компенсації в розмірі $4,63 млрд. За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі "Газпром" має виплатити $2,56 млрд на користь "Нафтогазу".
"Газпром" оскаржив обидва рішення Стокгольмського арбітражу і почав процедуру розірвання контрактів із НАК "Нафтогаз України". Остання 30 травня розпочала процедуру примусового стягнення з "Газпрому" $2,6 млрд.