Невзоров: Якщо у РПЦ хамитимуть Константинополю і далі, московське патріаршество буде скасовано як таке
Константинополь може передати парафії РПЦ "серйозній помісній церкві в управління, можливо, тій самій українській". Про це заявив російський журналіст і публіцист Олександр Невзоров.
"Московське патріаршество" буде скасовано як таке, якщо представники Російської православної церкви і далі хамитимуть вселенському патріарху Варфоломію. Про це заявив у інтерв'ю радіостанції "Эхо Москвы", розшифрування якого опубліковано 7 листопада, російський журналіст і публіцист Олександр Невзоров.
За його словами, після того як стало зрозуміло, що Константинополь надасть автокефалію православній церкві в Україні, представники РПЦ почали називати вселенського патріарха Варфоломія "бандитом у рясі" й "розкольником".
"Але патріарх Константинопольський, він так сухо подивився всі зведення, поцікавився, що про нього нині говорять у Росії, зокрема всякі церковні діячі та предстоятелі, і дуже сухо попросив передати, що якщо вони хамитимуть далі, то московське патріаршество буде скасовано як таке. І, ймовірно, парафії буде передано якій-небудь серйозній помісній церкві в управління, можливо, тій самій українській", – сказав Невзоров.
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату (МП) скасовано; із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарета було знято накладену Російською православною церквою (РПЦ) анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Рішення Синоду президент України Петро Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю єдиної помісної Української православної церкви. Філарет заявляв, що не менше ніж 10 ієрархів Московського патріархату вже готові перейти в об'єднану церкву.
15 жовтня Синод Російської православної церкви в Мінську ухвалив рішення про повний розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом. Синод заборонив своїм священикам та парафіянам брати участь у службах у храмах Вселенського патріархату.
3 листопада президент України і вселенський патріарх Варфоломій підписали угоду про співпрацю, яка, на думку Порошенка, завершує процес – щоб надання томосу відбулося за всіма канонами православної церкви.
Представник Вселенського патріархату у Всесвітній раді церков архієпископ Тельміський Іов заявив, що всіх православних архієреїв України наразі вважають служителями Вселенського престолу, незалежно від того, до якої з трьох православних церков вони належали раніше. За його словами, рішення Синоду Вселенського патріархату скасувало юрисдикцію Російської православної церкви над українським єпископатом. "Із канонічної точки зору це означає, що сьогодні в Україні УПЦ МП більше не існує", – зазначив він.