"Новая газета": Напад на будинок Латиніної – злочин, скоєний суспільно небезпечним способом
Незалежна експертиза показала, що розлита біля будинку журналістки Юлії Латиніної речовина містить високонебезпечні речовини фталати, які загрозливі для життя навіть у незначних кількостях, повідомила "Новая газета".
Напад уночі 17 липня 2017 року на будинок журналістки Юлії Латиніної був не хуліганством, а "жорстокою акцією, скоєною суспільно небезпечним способом", пише "Новая газета".
Видання повідомило, що лише завдяки щасливому випадку внаслідок нападу ніхто не постраждав, а життя восьми мешканців будинку, в якому проживає Латиніна, було під загрозою.
"Ми надали зразки незалежному експертові. Її висновки не дають нам підстав сумніватися в тому, що люди, які спали і нічого не підозрювали, могли постраждати дуже серйозно – якби мерзотники дісталися до відчинених вікон, як, судячи з усього, і планували: на одне вікно вилити все ж устигли", – повідомили в "Новой газете".
Згідно з даними експертизи, отриманої виданням, розлита у будинку журналістки рідина містила диметилформамід (ДМФА) і високомолекулярні фталати. Ці речовини мають високий ступінь небезпеки для життя і здоров'я людини.
Розлитий ДМФА випаровується протягом декількох діб, а фталати здатні тривалий час бути на поверхні. Під час контакту з цими речовинами необхідно захищати органи дихання за допомогою промислового протигаза. Також неприпустимим є потрапляння цих речовин на шкіру.
Експерт зазначив, що фталати належать до високонебезпечних речовин і вони здатні утворювати небезпечні для життя концентрації навіть у незначних кількостях.
"Фталати – солі фталієвої кислоти... Учені попереджають про високий ризик впливу таких речовин на структуру ДНК людини... Шкода фталатів проявляється через їхню токсичність для печінки і нирок, репродуктивних органів, ендокринної та нервової систем. Фталати можуть бути причиною онкологічних захворювань і проблем із астмою. Фталати можуть всмоктуватися через шкіру і розноситися по всьому організму, перетворюючись у моноетилфталати, які негативно впливають на дихальну функцію легенів, уражають нирки і печінку", – ідеться у висновку експертизи.
Друга виявлена речовина ДМФА має сильну подразнювальну дію на слизову оболонку і шкірний покрив. Її приблизна смертельна доза становить 10 г.
У "Новой газете" зазначили, що небезпечна для життя і здоров'я ситуація не записана у матеріалах кримінальної справи, порушеної за фактом нападу.
"Шлях, пройдений злочинцями (а ми впевнені в тому, що цю серію нападів планували і здійснювали одні й ті ж особи) – від фекалій до смертельної отрути і підпалу, – закономірний. У тому сенсі, що безкарність, яку відчувають російські "тітушки", дає їм змогу переходити до все більш небезпечних дій. Від зеленки – до бейсбольних бит та арматури. Тільки бейсбольна бита – вибіркова зброя, а отруйна речовина – масового ураження", – зазначили у виданні.
9 вересня Латиніна покинула межі Росії після підпалу її автомобіля, який стався уранці 3 вересня біля її будинку. За словами журналістки, підпал могли скоїти ті ж люди, які в липні оббризкали її будинок і автомобіль їдким газом. Вона повідомила, що слідчий, який прибув на місце, заявив, що займання могло статися через несправні електропроводи.
У серпні 2016 року в Москві Латиніну облили фекаліями.
Латиніна критично ставиться до чинної влади у РФ. Зокрема, 8 липня в ефірі радіостанції "Эхо Москвы" вона заявила: "Єдине, що може Росія, – робити гидоту сусіднім державам".