"Новая газета" повідомила про масову страту жителів Чечні, яка сталася в ніч на 26 січня

"Новая газета" повідомила про масову страту жителів Чечні, яка сталася в ніч на 26 січня
"Новая газета" опублікувала наявні в неї дані про масові страти в Чечні
Фото: ЦентрЗащитыПрав СМИ / Twitter

У "Новой газете" заявили, що мають дані про 27 жертв позасудових розправ, одначе може йтися про 56 убитих жителів Чечні.

У Чечні в ніч на 26 січня сталася масова страта, жертвами якої було щонайменше 27 жителів республіки, затриманих у період із 9 до 24 січня 2017 року. Про це пише "Новая газета" з посиланням на джерела в управлінні чеченського відділення Слідчого комітету Росії (СКР) та в адміністрації глави Чечні.

У редакції "Новой газеты" зазначили, що мають підтвердження інформації із двох джерел, одначе не можуть стверджувати, що в ніч із 25 на 26 січня відбулася "безпрецедентна за своїми масштабами навіть для Чечні позасудова кара". Водночас видання опублікувало список імовірних жертв розправи з датами їхнього народження. Біля імен деяких страчених є також адреси, за якими вони прописані.

У "Новой газете" підкреслили, що, за неперевіреними даними, убитих може бути до 56 осіб.

За інформацією видання, розстріл відбувся на території дислокації полку патрульно-постової служби поліції імені Героя Росії Ахмат-Хаджі Кадирова. На час передбачуваної страти там перебували заступник глави МВС Чечні Апті Алаудінов, командир спеціального загону швидкого реагування "Терек", начальник особистої охорони глави Чечні Абузейл Вісмурадов, командир полку ППС Аслан Ірасханов та голови відділів МВС районів Чечні, де були зареєстровані затримані. Після страти тіла вбитих закопали "в поспіхом виритих могилах" на кількох кладовищах у Чечні – як мусульманських, так і християнських.

За даними видання, рішення про позасудову страту ухвалили "централізовано і спонтанно", проте "Новая газета" не уточнює, хто й за яких умов віддавав наказ.

Усіх убитих затримали під час масових слідчих дій на території Чечні, що почалися в середині грудня 2016 року. Приводом для зачисток став напад групи молодих людей на знайомого поліцейського. Поліцейський був убитий, а нападники викрали його машину, збивши під час погоні на цій машині співробітника дорожньо-постової служби.

У січні 2017-го в Чечні пройшли спецоперації, під час яких правоохоронці затримали, за даними "Новой газеты", приблизно 200 осіб. Згідно з даними розслідування видання, затриманих не оформляли офіційно, їм не висували звинувачень, а просто помістили в підвали й підсобні приміщення відділів поліції.

Деяких із затриманих наприкінці лютого офіційно заарештували за різними статтями, зокрема за ст. 222 (незаконний обіг зброї) і ст. 208 (участь у незаконному збройному формуванні) Кримінального кодексу РФ.

Згідно зі списком затриманих у січні жителів республіки, який передало журналістам джерело в чеченському МВС, найбільше людей (28 осіб) силовики затримали в населеному пункті Шалі. Журналісти встановили їхні адреси, проте дізнатися про долю цих людей їм не вдалося.

"Усі спроби дізнатися що-небудь про долю цих людей натикалися на неймовірний страх наших співрозмовників. Один із них, співробітник міської адміністрації Шалі, панічно відмовився ознайомлюватися із прізвищами встановлених нами шалінців і сказав: "Усіх, кого затримали в Шалі у січні, їх більше немає. Не шукайте", – пише "Новая газета".

У виданні наголосили, що передали всі дані про ймовірно вбитих жителів Чечні не тільки слідству, а й російським високопосадовцям, серед яких уповноважений з прав людини Росії Тетяна Москалькова.

"Ми публікуємо ці факти тому, що держава в особі уповноважених органів не залишила нам вибору. Два місяці ми сподівалися на співпрацю, яка спочатку була ефективною. Сьогодні вже очевидно, що Слідчий комітет Росії здає позиції щодо цієї ситуації точнісінько так, як він здав їх у справі про вбивство Бориса Нємцова", – заявили в "Новой газете".

1 квітня "Новая газета" опублікувала розслідування про переслідування геїв у Чечні. Пізніше газета оприлюднила історії потерпілих та очевидців. Прес-секретар глави Чечні Альві Карімов назвав цю інформацію вигадкою і заявив, що не можна переслідувати тих, кого немає в республіці".

9 квітня "Радио Свобода" повідомило, що в Чечні є щонайменше дві секретні в'язниці – в Аргуні та Цоці-Юрті.

3 квітня екстрене зібрання представників старійшин, ісламських богословів і лідерів громадської думки Чечні ухвалило "резолюцію відплати" за публікації про переслідування геїв у республіці. У Кремлі повідомили, що стежать за ситуацією і виступають проти дій, які могли б загрожувати безпеці та життю журналістів.

16 квітня глава Чечні Рамзан Кадиров заявив, що на Чечню здійснюють масовану інформаційну атаку так звані міжнародні правозахисні організації.