Офіцер ГРУ, підозрюваний в отруєнні болгарського бізнесмена, є членом місії РФ при СОТ – розслідування Bellingcat і The Insider
Один із фігурантів справи про отруєння болгарського бізнесмена Еміліана Гебрева, співробітник російської розвідки (ГРУ), відомий під ім'ям Георгій Горшков, працює у представництві РФ при Всесвітній торговій організації (ВТО) у Женеві. Про це йдеться в опублікованому 25 лютого спільному розслідуванні російського видання The Insider, розслідувальної групи Bellingcat і швейцарського сайта Tamedia.
Справжнє ім'я Георгія Горшкова – Єгор Гордієнко, він народився 1979 року в місті Болград Одеської області. У 80-х сім'я перебралася до Москви.
У січні Болгарія офіційно обвинуватила трьох росіян в отруєнні Гебрева й оголосила їх у міжнародний розшук. Їхніх імен не називали, за даними The Insider, одним з обвинувачених є Гордієнко. Видання припускає, що він був одним із головних учасників операції.
За даними болгарських правоохоронців, на ручку дверей автомобіля Гебрева 28 квітня 2015 року нанесли нервово-паралітичну отруту ("Новачок" або схожу за складом речовину). Увечері того ж дня під час ділової вечері Гебрев знепритомнів, його госпіталізували, незабаром він упав у кому. До лікарні також потрапили син Гебрева і один із топменеджерів компанії Emco. 28 травня було зроблено ще одну спробу отруєння Гебрева. Усі троє вижили.
У розслідуванні вказано, що Гордієнко під ім'ям Георгій Горшков активно їздив за кордон у 2010–2015 роках. Він відвідував Україну, Туреччину, Чехію, Таджикистан, Швейцарію, Іспанію, Італію, Фінляндію, Францію та Болгарію.
Журналісти з'ясували, що в березні – квітні 2014 року Гордієнко кілька разів бував у Ростові-на-Дону та Криму, і припускають, що він брав участь у анексії Криму і, можливо, має нагороду "Герой Російської Федерації".
Після провалу операції з отруєнням Гебрева Гордієнко почав користуватися цим ім'ям. У 2017 році він прибув до Швейцарії у статусі третього секретаря, акредитованого як член російської місії при СОТ. Офіційний представник СОТ Кейт Роквелл підтвердив, що Гордієнка було акредитовано при організації, він мав працювати до кінця 2020 року, але покинув місію 2018 року.
Чим саме Гордієнко займався в СОТ, Роквелл не знає. Прессекретарка російської місії Дар'я Рудакова сказала, що в неї немає інформації про таку людину.
Розслідувачі з'ясували, що Гордієнко спішно покинув Женеву 25 жовтня 2018 року. Вони вважають, що причиною тому стало розслідування Bellingcat, яке вийшло за день до цього, про діяльність у Європі ймовірних отруйників колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля. Після цього Гордієнко за кордон не виїжджав.
За даними журналістів, під час роботи в Женеві Гордієнко часто спілкувався з іншими російськими розвідниками, які, імовірно, виконували різні операції за кордоном, зокрема з підозрюваними в отруєнні Скрипаля Анатолієм Чепігою (відомий як Руслан Боширов), Олександром Мішкіним (Олександр Петров) та Денисом Сергєєвим (Сергій Федотов).
У жовтні 2019 року газета The New York Times написала про секретний підрозділ ГРУ з назвою "частина 29155", яка діє у Європі на постійній основі й спеціалізується на збиранні даних, убивствах, диверсіях, підривах. За даними видання, штаб-квартира відділу розташована в Москві, його командир – генерал-майор Андрій Авер'янов.
За інформацією французької газети Le Monde, база російських шпигунів була на кордоні Франції та Швейцарії. Західні спецслужби ідентифікували 15 росіян, які зупинялися там.