Під російським Сєвєродвінськом 8 серпня вибухнув ядерний реактор – експерт
Наявність ізотопів барію, стронцію і лантану в радіоактивній хмарі після вибуху на військовому полігоні під російським Сєвєродвінськом свідчить про те, що 8 серпня там вибухнув ядерний реактор, заявив експерт із ядерної безпеки з Норвегії Нілс Бомер.
8 серпня на військовому полігоні в Архангельській області вибухнув ядерний реактор, а не ракета. Таку думку висловив експерт з ядерної безпеки з Норвегії Нілс Бомер, написало 26 серпня видання The Barents Observer.
Він заявив про це після того, як Росгідромет оприлюднив склад радіоактивної хмари, що утворилася після інциденту.
"Наявність продуктів розпаду, таких як барій і стронцій, є наслідком ядерної ланцюгової реакції. Це доказ того, що вибухнув ядерний реактор", – зазначив Бомер.
За його словами, у разі вибуху радіоізотопного термоелектричного генератора (саме це є офіційною версією російської влади) жодного з вищеперерахованих ізотопів не було б виявлено.
8 серпня 2019 року на військовому полігоні в Архангельській області прогримів вибух. Інцидент трапився під час випробування рідинного реактивного двигуна, викидів шкідливих речовин в атмосферу не сталося, радіаційний фон залишався в нормі, стверджували в міністерстві оборони РФ.
За даними міської влади Сєвєродвінська, підвищення радіаційного фону було. Росія обмежила судноплавство в Білому морі після інциденту.
Спочатку повідомляли, що дві людини загинули, шестеро – поранені. 10 серпня стало відомо, що внаслідок вибуху загинуло п'ятеро співробітників "Росатому".
Лікарів не попередили, що постраждалі під час вибуху в Архангельській області мали радіаційне зараження, пише The Moscow Times.
У російській держкорпорації повідомили, що причиною інциденту став "збіг обставин", і це часто трапляється під час випробувань нових технологій. За даними "Росатому", вибух на морській платформі полігону ВМФ Росії стався після випробування ракети, назви якої не уточнили.
Експерт із ядерної зброї Джеффрі Льюїс 9 серпня припустив, що у РФ могли випробовувати крилату ракету з ядерною установкою. Цю інформацію з посиланням на розвідку США 12 серпня підтвердило видання The New York Times.
У Державній службі з надзвичайних ситуацій України заявили, що відхилень рівня радіації від норми у країні не фіксували.