Політолог Соловей: У мене немає сумнівів, що цей строк Путіна буде останнім
Президент Росії Володимир Путін присвятить свій останній строк на посаді транзиту влади, уважає російський історик і політолог Валерій Соловей.
Президент Росії Володимир Путін розпочав підготовку до передання влади в країні, однак поки цей процес відбувається невдало. Таку думку висловив російський історик і політолог Валерій Соловей в інтерв'ю UkrLife.tv.
"У мене немає сумнівів, що цей строк Путіна буде останнім і що головним сенсом цього строку з погляду президента буде підготування умов для транзиту влади. Для транзиту системи. Ідеться не так про вибір наступника, тому що знайти другого Путіна неможливо, той Путін виник в унікальній політичній ситуації, за наявності унікального запиту. Ідеться радше про те, щоб зберегти основи системи і забезпечити інтереси головних бенефіціарів цієї системи", – розповів він.
Політолог зазначив, що в нинішній системі зацікавлене невелике коло людей, які становлять "тверду і послідовну опору Путіна в усіх відношеннях".
"Підготування [до транзиту влади] почалося, але все йде вкрай невдало через цілу низку обставин: накопичену втому суспільства, різке погіршення економічної і, головне, моральної ситуації", – зазначив Соловей.
На думку політолога, підвищення пенсійного віку в Росії викликало "загальне масове відторгнення і ненависть" населення і свідомість людей та їхнє ставлення до влади стало дуже швидко змінюватися.
"Наприкінці 2019 року ми зіткнемося із радикальними і масовішими різновидами протесту. Я впевнений, що здійснити сценарій транзиту системи в Росії не вдасться. Буде дуже серйозний тиск знизу, я про зовнішній не кажу. І задумані владою сценарії, їх кілька, найімовірніше, не мають шансів на реалізацію", – розповів він.
Соловей додав, що Кремль не зможе додати собі рейтингу завдяки черговій зовнішньополітичній акції, як це було під час анексії Криму, тому що "запас вичерпано".
"Більшість громадян не цікавиться навіть подіями в Україні, а вже Сирію взагалі б вони хотіли забути і нічого про неї не знати... Починати масовану війну в Україні, теоретично це можна було б, але річ у тому, що в України вже є армія... Російська армія набагато сильніша, але втрати для РФ будуть просто неприйнятними, не кажучи вже про міжнародну реакцію", – підсумував він.
На виборах президента РФ 18 березня 2018 року за чинного главу російської держави Путіна, за даними Центрвиборчкому РФ, проголосувало 76,66% росіян. Відповідно до конституції РФ, президент не може очолювати країну більше ніж два строки поспіль.
14 червня російський уряд схвалив остаточний варіант законопроекту про поступове підвищення пенсійного віку із 2019 року. Спочатку вік виходу на пенсію для жінок і чоловіків пропонували підняти до 63 років, проте Путін запропонував підвищити "планку" для жінок до 60 років.
Опитування дослідницького холдингу "Ромир", яке проводили наприкінці травня – на початку червня, засвідчило, що 92% росіян не схвалюють реформи. Рекордна кількість громадян РФ визнала, що готова до вуличних протестів, а рейтинг Путіна впав до п'ятирічного мінімуму, повідомляв фонд "Общественное мнение".
1 липня приблизно в 40 містах Росії відбулися мітинги проти підвищення пенсійного віку, на які прийшли тисячі людей.
9 вересня у Росії також проводили акції проти пенсійної реформи, які анонсував опозиційний політик Олексій Навальний. Поліція затримувала і била мітингувальників. Під час акцій затримали понад 1000 осіб.
27 вересня проект пройшов третє, остаточне читання у Держдумі і 4 жовтня Путін його підписав.
Російська недержавна дослідницька організація "Левада-центр" оприлюднила результати опитування про ставлення громадян до різних інституцій, згідно з якими рейтинг довіри росіян до Путіна у 2018 році порівняно з 2017-м скоротився на 17% – до 58%. Значення індексу довіри до президента знизилося практично вдвічі і повертається до показників, зафіксованих у 2013 році, додали в організації.