Польща готова допомогти Білорусі наблизитися до Заходу, але не збирається легітимізувати режим Лукашенка – МЗС
З одного боку, президент Білорусі Олександр Лукашенко демонструє Заходу, що не готовий піддатися диктатурі Кремля, з іншого боку, не видно, що він готовий запровадити зміни, які б наблизили Білорусь до Західної Європи. Таку думку висловив заступник міністра закордонних справ Польщі Павел Яблонський.
Польща готова допомогти Білорусі наблизитися до Заходу, але водночас не збирається легітимізувати режим президента країни Олександра Лукашенка. Про це в ефірі "Польського радіо" 7 січня заявив заступник міністра закордонних справ Польщі Павел Яблонський.
На його думку, Лукашенко веде подвійну політичну гру, щоб утримати владу.
"Сигнали, які Білорусь висилає Заходу, надалі слабкі. З одного боку, Лукашенко показує, що він не готовий повністю об'єднатися, а точніше – піддатися диктатурі Москви. А з другого боку, не видно, що він готовий увести зміни, які б наблизили Білорусь до Західної Європи", – зазначив Яблонський.
"Польське радіо" нагадує, що 1 січня Росія припинила постачання нафти в Білорусь через відсутність відповідної угоди. Експерти вважають, що це – форма тиску Кремля на Мінськ із метою прискорити прийняття рішення щодо поглибленої інтеграції Білорусі та Росії.
Росія і Білорусь більш ніж 20 років ведуть переговори про створення Союзної держави. Якщо сторони домовляться, економічні зв'язки між Москвою і Мінськом можуть зміцнитися до рівня Євросоюзу або навіть федеративних держав, писали російські ЗМІ.
Наприкінці 2018 року російське видання "Московский комсомолец" написало, що Лукашенко на переговорах із президентом РФ Володимиром Путіним 25 грудня 2018 року погодився на уніфікацію законодавства з РФ, створення єдиного парламенту, кабінету міністрів та інших органів влади, перехід на спільну символіку і єдину валюту.
У січні 2019 року Лукашенко назвав розмови про ймовірне об'єднання з Росією дурними і притягнутими за вуха, а в лютому закликав не вірити й не читати заяв про можливу втрату суверенітету Білорусі.
17 квітня прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв розповів, що Білорусі надійшли пропозиції від Москви щодо подальшої інтеграції з Росією в межах Союзної держави.
16 вересня видання "Коммерсантъ" із посиланням на джерело в російському уряді повідомило, що Росія і Білорусь мають намір із січня 2021 року об'єднати економіки. Глава білоруського міністерства закордонних справ Володимир Макей заявив, що влада Росії та Білорусі планує розпочати роботу над єдиним Податковим кодексом.
29 листопада посол Білорусі в Москві Володимир Семашко сказав, що мета Білорусі та РФ створити єдиний парламент та уряд не змінилася. У посольстві Білорусі стверджують, що слова Семашка вирвали з контексту. Лукашенко сказав, що Білорусь не збирається входити до складу інших держав, "навіть братньої Росії".
24 грудня Лукашенко заявив, що домовився із президентом Росії Володимиром Путіним не порушувати питання про створення єдиних парламенту й уряду. Також він сказав, що Росія щороку підвищує ціни і "загвинчує гайки" щодо Білорусі. У підсумку зростає торговий дефіцит Мінська, він уже сягнув $9 млрд.
4 січня 2020 року постачання російської нафти в Білорусь відновили.