Портников: У найкращому варіанті на російсько-американські відносини чекає стагнація. У найгіршому – лобове зіткнення з непередбачуваними наслідками
План держсекретаря США Рекса Тіллерсона про нормалізацію відносин Вашингтона і Москви приречений на провал, оскільки Кремль і Білий дім живуть у різних реальностях. Таку думку висловив політичний коментатор Віталій Портников.
Адміністрація США будує плани поліпшення відносин із Москвою, але в роки президентства Дональда Трампа найвірогіднішим є пряме зіткнення двох держав. Про це у колонці для "Еспресо" пише політичний оглядач Віталій Портников.
План стабілізації співробітництва США та РФ, який ЗМІ приписують державному секретарю США Рексу Тіллерсону, заснований на американських інтересах, але абсолютно нежиттєздатний, переконаний автор.
"Уже перший пункт плану передбачає дати Москві зрозуміти, що агресивна політика Росії проти США буде контрпродуктивною і не залишиться без відповіді. І все. Далі можна нічого не читати. Усі наступні пункти плану не мають жодного значення. Тіллерсон, як і Трамп, не може зрозуміти однієї дуже простої речі. Політика – не бізнес, особливо коли маєш справу з непередбачуваними режимами", – зазначив Портников.
Тіллерсон-бізнесмен мав справу з Росією, заробляв мільйони і навіть отримав орден від президента Володимира Путіна. Однак перенести досвід контактів на політичні контакти з Кремлем неможливо, наполягає журналіст.
"Путін переконаний, що це Сполучені Штати поводяться агресивно щодо Росії. Влаштували переворот в Україні, намагаються повалити законну владу в Сирії, борються із союзниками Путіна в Ірані. На його погляд, план Тіллерсона повинен починатися зовсім з іншого пункту: США припиняють свою агресивну політику щодо Росії. Припиняють підтримку України і визнають "законний" російський статус Криму. Стають союзниками Асада (президент Сирії Башар Асад. – "ГОРДОН"). Прибирають підрозділи НАТО з країн Центральної Європи і Балтії. Припиняють напади на Іран", – уважає Портников.
У світі, в якому живе Путін, Росія обложена Заходом, але захищає свої цінності і свій суверенітет, зазначив оглядач.
"Біда Тіллерсона – він не вірить у те, що Путін живе у світі таких уявлень. Він думає, що Путін прикидається, хоче щось виторгувати. А Путін не прикидається. Це не бізнес, це – звичайна російська політика. Тому жодний план Тіллерсона не спрацює, жодний Трамп із Путіним не домовиться. У найкращому варіанті протягом всього часу перебування Трампа в Білому домі на російсько-американські відносини чекає стагнація. У найгіршому – і найбільш імовірному – лобове зіткнення з непередбачуваними наслідками. Тому що лобове зіткнення – найбільш реалістичний результат діалогу між людьми, які живуть у різних світах", – підсумував автор.