Портников: Жовтневий переворот 1917 року був подією, яка підкреслила відмінність доль росіян і українців
Історія народів, які населяли Російську імперію, пішла різними шляхами з лютого 1917 року, уважає політичний оглядач Віталій Портников.
У радянські часи річницю Жовтневого перевороту у Петрограді в усіх союзних республіках святкували як велике свято, проте за межами цих святкувань залишалося те, що історія народів, які населяли Російську імперію, пішла різними шляхами ще з лютого 1917 року. Про це у колонці для "Еспресо" написав політичний оглядач Віталій Портников.
"Більшовики єдність цієї імперії забезпечували навіть не ідеологією, а кров'ю. Сама ця нелюдська ідеологія в результаті розвитку нової держави перетворилася на обкладинку для традиційного великоросійського шовінізму. І ми продовжували жити у фальсифікованій, вигаданій історії – і в фальсифікованій, вигаданій реальності", – заявив він.
На думку політичного оглядача, 1917 рік показав відмінність українців від росіян.
"Жовтневий переворот 1917 року був подією, яка підкреслила відмінність доль росіян і українців, відмінність їхнього минулого і майбутнього. До жовтня в українських політиків, які думали про перспективи свого народу, ще залишалася надія на знаходження компромісу і взаєморозуміння з російською демократією, на якийсь особливий статус України в новій демократичній державі. Після перевороту всі ці надії зникли", – зазначив він.
Портников наголосив, що більшовики не хотіли жодних компромісів, а проголошення державної незалежності Української Народної Республіки стало реакцією "на бандитський переворот" у Петрограді.
"Найголовніше, як на мене, – це зневага до імперії і пов'язаного з нею рабства. Те, що для росіянина досі головне історичне досягнення, для українця – символ гноблення і деградації. Росіянин думає не про себе, а про силу держави, здатної підкоряти й принижувати інші народи – і ця сила компенсує його власні приниження і безпорадність. Для українця держава – лише можливість забезпечити його власну свободу і добробут. Це – два світи", – уважає він.
Журналіст зазначив, що між цими світами не може бути нічого спільного і близького.
"Близькість виникала тільки тоді, коли армія рабів перемагала вільних людей. І близькість може з'явитися тільки тоді, коли сусіди відмовляться від обожнювання рабства, коли вони зрозуміють, що людина – особистість, а не гвинтик у державній машині, коли вони навчаться поважати не Леніна, Сталіна чи Путіна, а самих себе. Тільки тоді у росіян з'явиться можливість усвідомити, чим насправді було потворне чудовисько, яке виникло на руїнах Російської імперії в жовтні 1917 року", – підсумував Портников.
У 1917 році в Російській імперії було повалено монархію і влада перейшла до Тимчасового уряду. 7 листопада в Санкт-Петербурзі відбулося збройне повстання, після якого більшовики та їхні тимчасові прибічники проголосили владу Рад.