Прокуратура Міжнародного кримінального суду в Гаазі встановила факт скоєння 1200 злочинів на сході України – звіт
Прокурор Гаазького суду заявила в щорічному звіті, що рішення про юрисдикцію щодо подій в Україні, які відбувалися з 20 лютого 2014 року, ухвалять "у розумні терміни".
Прокуратура Міжнародного кримінального суду (МКС), відомого як Гаазький трибунал, занесла до своєї бази даних 1200 фактів імовірного скоєння злочинів на сході України. Про це йдеться в щорічному звіті попереднього розслідування прокурора МКС Фату Бенсуда, опублікованому 4 грудня на сайті суду.
Імовірні випадки злочинів відбулися після 20 лютого 2014 року, уточнили у МКС.
За даними прокуратури, з квітня 2014 року до серпня 2017 року загинуло 10 225 осіб, зокрема 2505 цивільних осіб. Поранено 24 541 осіб.
"Канцелярія прокурора продовжує розглядати заяви про те, що Російська Федерація здійснювала і здійснює загальний контроль над збройними групами на сході України, щоб установити, чи можна розглядати цей збройний конфлікт між ЗСУ та антиурядовими збройними групами, який в інших випадках уважали б неміжнародним, як по суті міжнародний конфлікт. Факт існування єдиного міжнародного збройного конфлікту на сході України передбачає застосування щодо відповідного періоду статей Римського статуту", – ідеться у звіті.
Україна не ратифікувала Римського статуту, але визнала юрисдикцію МКС на необмежений термін, з огляду на це канцелярія прокурора продовжила реєстрацію обвинувачень у злочинах, скоєних в Україні, тією мірою, якою вони підпадають під юрисдикцію суду, зазначила Бенсуда.
"Канцелярія прокурора і надалі... прагнутиме до того, щоб у розумні терміни ухвалити висновок щодо питань юрисдикції", – резюмувала прокурор.
Справу "Ситуація в Україні" Міжнародний кримінальний суд розглядає з квітня 2014 року.
8 вересня 2015 року Україна повідомила МКС про визнання його юрисдикції щодо злочинів проти людяності та військових злочинів, скоєних із моменту початку агресії РФ.
14 листопада 2016 року було опубліковано попередній звіт канцелярії Міжнародного кримінального суду у справі "Ситуація в Україні". У документі зазначено, що "ситуація на території Криму і Севастополя рівнозначна міжнародному збройному конфлікту між Україною і Російською Федерацією". На той момент канцелярія прокурора зафіксувала 800 імовірних подій злочину на Донбасі.
Міжнародний кримінальний суд діє на підставі Римського статуту, ухваленого в 1998 році, який набув чинності з 2002 року. Суд, що базується в Гаазі, розглядає злочини проти людяності, випадки геноциду, військових злочинів. Водночас юрисдикція суду поширюється тільки на ті держави, які ратифікували Римський статут.