Публіцист Стріляний: Росія живе з переконанням, що без російської України вона – не вона
У Росії є тільки один ворог, згадуючи про якого вона "сумує насправді смертельно", це – українська мова, зазначив письменник і публіцист Анатолій Стріляний.
Збереження і розвиток України як найважливішої частини "русского мира" було й буде "завданням усіх російських завдань", написав письменник і публіцист Анатолій Стріляний у колонці для "Радіо Свобода".
"Росія живе з переконанням, що без російської України вона – не вона. Росії немає без Києва, без "цього пращура російських міст". Що тут іще пояснювати? Чому той же Ходорковський (російський опозиційний політик Михайло Ходорковський. – "ГОРДОН") дратується, нападаючи на Україну? Обмовляє її, грубіянить так, наче був на зоні зовсім не політичним. Він бачить себе на чолі Росії, а навіщо вона йому не вся? Не для того він стільки страждав, щоб отримати якийсь обрубок. Нафта, газ... Без їхнього надлишку Росія може обійтися. А ось без українського сержанта... Без українського сержанта немає російської армії. Без українського чинуші немає російської бюрократії. Без українського попа немає російського православ'я", – зазначив він.
Стріляний додав, що насправді все це може бути й без українця, але "російська людина думає, що – ні, не може бути". Він підкреслив, що цього "стану російської душі не розуміє, не відчуває Захід, тому що він живе вже в іншій епосі".
"У Росії, коротше, є лише один ворог, згадуючи про якого вона сумує насправді смертельно. Це не США, не Захід загалом, не Китай. Це – українська мова", – пише публіцист.
Він зазначив, що коли президентом України був Леонід Кравчук, Росія "помітно кривилася", оскільки "почало піднімати голову українство".
"Росія пережила б найповнішу незалежність України, якби та збиралася залишатися такою ж російськомовною та суржиковою, як у СРСР. Крім того, якби Україна оголосила остаточне зросійщення своєю національною метою, Росія стерпіла б найспокусливішу її демократію. Розумом це не до кінця осягають навіть перші особи Росії, не кажучи про інших, але в підкірці в них саме така Україна", – уважає публіцист.
Стріляний додав, що Росія за президента Бориса Єльцина майже приязно ставилася до України, оскільки тодішній президент України Леонід Кучма "вловив, що потрібно Росії для повного щастя".
"Для повного щастя Росії потрібно одне: щоб в Україні більш зримо переважала російськість. Ну, й казенна балаканина Києва про вічне братерство. Ось і лади, вирішив Кучма. Чим би Москва не тішилася, тільки б не плюндрувала нас своїм газом. Якщо вам подобається, щоб ми мали те-то і те-то з російської мови на наших теренах, ми не проти, тримайте свою іграшку!" – написав публіцист.
Він підкреслив, що третій президент України Віктор Ющенко "поклав край цій грі".
"Українство заявило про себе навсправжки. Цього політика ворогом Росії в її очах зробила його домашня українська мова. Мова й тільки мова – не бозна-яка, проте українська домашня. Усе інше дрібниці. Якби Ющенко виголошував неприємні для Москви висловлювання на домашній російській мові, вона й вухом не повела б", – зазначив Стріляний.
Публіцист додав, що Росія вклала величезні гроші у виборчу кампанію четвертого президента України Віктора Януковича, оскільки "його домашною мовою був донецько-російський блатняк".
"Блатняк, але російський. Чому Росія прийняла загравання Тимошенко (екс-прем'єр-міністр України, лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко. – "ГОРДОН") після поразки Януковича? Тому що її домашньою мовою була хай дніпропетровська, проте російська. Чому Москву надихнула спроба Юлії влаштувати тандем із Януковичем, щоб удвох володіти Україною до кінця своїх земних строків або поки не підростуть спадкоємці? Тому що це був би тандем домашніх російських мов із переважанням блатної", – написав він.