Путін вирішив, що окупація країн Балтії 1940 року була законною
Президент РФ Володимир Путін вирішив, що окупація Литви, Латвії та Естонії Радянським Союзом 1940 року була "законною". Про це він написав у статті, опублікованій 18 червня на сайті The National Interest.
"Восени 1939 року Радянський Союз, переслідуючи свої стратегічні, воєнні й оборонні цілі, розпочав процес об'єднання Латвії, Литви та Естонії. Їх вступ у СРСР здійснювався на договірній основі, за згодою виборних органів влади. Це відповідало міжнародному та державному праву тих часів", – стверджує Путін.
Країни Балтії окупували влітку 1940 року на підставі домовленостей із нацистською Німеччиною, після висунення ультиматумів урядам Литви, Латвії та Естонії: Москва звинуватила республіки в порушенні домовленостей із СРСР, зокрема в порушенні нейтралітету, і висунула вимогу допустити на територію країн додаткові радянські війська. Після збільшення військового контингенту у країнах Балтії відбулися вибори, перемогу на яких здобули прорадянські сили. Нові уряди незабаром оголосили про входження до складу СРСР.
Водночас багато західних країн розцінили це як окупацію. У трьох резолюціях Ради Європи (1960-го, 1994-го та 2005 року) включення Литви, Латвії та Естонії до складу СРСР називали окупацією, анексією і насильницькою інкорпорацією.
У спільній заяві президента Латвії Егілса Левітса, президента Литви Гітанаса Науседи і президентки Естонії Керсті Кальюлайд, опублікованій 7 травня 2020 року з нагоди 75-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі, підкреслювали, що "СРСР використав військову перевагу, нерозбірливі репресії, масові депортації і тотальний ідеологічний контроль для підпорядкування балтійських країн".
"Кінець Другої світової війни не приніс свободи народам Центральної та Східної Європи. Замість цього на зміну одному тоталітарному режиму прийшов інший, коли балтійські країни було цинічно включено до складу Радянського Союзу", – ішлося в заяві.