Путін заявив, що США "спланували пропагандистську кампанію" з договором про ліквідацію ракет, щоб випробовувати заборонені ракети
США випробували ракету, яка має заборонені Договором про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності характеристики, уже за 16 днів після завершення виходу з договору, підкреслив президент РФ Володимир Путін. Він висловив думку, що такі випробування планували давно.
Президент РФ Володимир Путін заявив, що американці "спланували пропагандистську кампанію" про нібито недотримання Росією положень Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, щоб розв'язати собі руки для розгортання в різних регіонах світу раніше заборонених ракет. Про це Путін заявив сьогодні на оперативній нараді з постійними членами Ради безпеки. Стенограму наради опубліковано на сайті Кремля.
Він нагадав, що 18 серпня з острова Сан-Ніколас в американському штаті Каліфорнія Пентагон запустив крилату ракету наземного базування із традиційною конфігурацією. Ракету було запущено за допомогою пристрою вертикального пуску Mark 41, і вона пролетіла 500 км, точно вразивши ціль.
"Таке озброєння належить до категорії забороненого за ДРСМД. Окрім того, використання під час випробування універсальної пускової установки МК-41 повністю підтверджує обґрунтованість тих претензій, які російська сторона висловлювала США в період дії договору. Ми неодноразово вказували, що розміщення американцями таких пускових установок на суші, на базі в Румунії, і їх майбутнє розміщення в Польщі є прямим і суттєвим, грубим порушенням ДРМСД. Американці це вперто заперечували, стверджуючи, що наземні МК-41 нібито не здатні виробляти пуски крилатих ракет морського базування "Томагавк". Тепер факт порушення очевидний, заперечувати його неможливо – вони самі про це сказали", – сказав Путін.
Він висловив думку, що США давно хотіли вийти із ДРМСД.
"Випробування ракети із забороненими за цим договором характеристиками відбулося усього лише за 16 днів після завершення ініційованої Вашингтоном процедури денонсації зазначеної угоди. І очевидно, що воно не було імпровізацією, а стало черговою ланкою в ланцюзі давно планованих і здійснюваних раніше заходів", – зазначив Путін.
Російський президент доручив міноборони РФ, міністерству закордонних справ та іншим профільним відомствам проаналізувати рівень загрози і вжити "вичерпних заходів" щодо підготовки симетричної відповіді.
"Водночас Росія, як і раніше, відкрита до рівноправного і конструктивного діалогу зі США для відновлення довіри і зміцнення міжнародної безпеки", – додав Путін.
У жовтні 2018 року США оголосили про намір припинити виконання підписаного в 1987 році ДРСМД після появи на озброєнні російської армії крилатої ракети 9М729. За інформацією американців, 9М729 випробовували на відстань понад 500 км.
1 лютого 2019 року держсекретар США Майк Помпео анонсував вихід США із ДРСМД.
2 лютого президент РФ Володимир Путін заявив, що у відповідь на вихід США із ДРСМД із нього виходить Росія. 3 липня він підписав закон про припинення ДРСМД, того самого дня документ набув чинності.
2 серпня США офіційно вийшли з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності.
У НАТО заявили, що союзники США по Північноатлантичному альянсу повністю підтримують рішення Вашингтона вийти із ДРСМД, а Росія є виключно відповідальною за припинення дії документа.