Російські ЗМІ заявили, що "пригнічений Лукашенко здався Путіну"
На переговорах у Кремлі президент Білорусі Олександр Лукашенко дав зрозуміти президентові РФ Володимиру Путіну, що готовий вирішувати питання, прописані в договорі про створення Союзної держави, пише "Московский комсомолец".
Президент Білорусі Олександр Лукашенко на переговорах із президентом РФ Володимиром Путіним погодився на уніфікацію законодавства з РФ, створення єдиного парламенту, кабінету міністрів та інших органів влади, перехід на спільну символіку і єдину валюту, написало 29 грудня російське видання "Московский комсомолец".
Як стверджує російське видання, "пригнічений Лукашенко здався Путіну" і дав зрозуміти, що готовий вирішувати питання, прописані в договорі про створення Союзної держави. Водночас у МК зазначили, що російська сторона не вірить у його обіцянки і надасть додаткові пільги та гроші Білорусі тільки в обмін на конкретні рішення, потрібні Москві.
Між Білоруссю і РФ створять спільну робочу групу, яку російські чиновники в неофіційних розмовах називають "групою з інтеграції".
Із російського боку співголовою робочої групи став глава мінекономрозвитку Максим Орєшкін, із білоруського – його колега Дмитро Крутой. Чиновники займуться підготовкою пропозицій у всіх напрямах інтеграції.
Російські експерти припускають, що, погодившись на створення спільного органу з підготовки інтеграції, Лукашенко буде затягувати його роботу, висуваючи неприйнятні умови.
Однак джерела "Московского комсомольца" стверджують, що цього разу такої можливості президенту Білорусі не дадуть, і Кремль "має намір тиснути на Мінськ до кінця".
Договір про створення Союзної держави Росії і Білорусі було підписано 1999 року. Цілями цього утворення, як зазначено в документі, є створення єдиного економічного простору, проведення погодженої зовнішньої політики і політики в галузі оборони, формування єдиної правової системи тощо.
Відносини між Росією і Білоруссю загострилися 2017 року, коли Росія в односторонньому порядку запровадила прикордонний режим із Білоруссю. "Існують міждержавні договори та угоди, й один якийсь міністр, нехай навіть сильний, феесбешник і так далі, одним розчерком пера поставив хрест на всіх домовленостях", – так у лютому 2017-го прокоментував рішення російської сторони Лукашенко.
Водночас президент Білорусі стверджував, що із президентом Росії вони обговорюють різні питання, "як рідні люди", але Білорусь "ніколи не стане васалом жодної країни".
У вересні 2018 року в Сочі відбулися закриті переговори між президентами й урядами Росії та Білорусі. За даними ЗМІ, російське керівництво вимагало від Білорусі створити російську військову базу в обмін на продовження економічної допомоги. Білорусь відмовилася від цієї ідеї. "Ми її не розміщуємо, тому що вона тут не потрібна", – сказав Лукашенко.
15 грудня видання "Наша Ніва" повідомило, що президент Білорусі Олександр Лукашенко провів нараду з вищим керівництвом країни, присвячену тиску Росії і питанням незалежності держави.
16 грудня прес-секретар Лукашенка Наталія Ейсмонт зазначила, що президент Білорусі не проводив наради на тему незалежності країни.
17 грудня прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що питання про об'єднання Росії і Білорусі в єдину державу не стоїть на порядку денному.
25 грудня в Москві президенти РФ і Білорусі спілкувалися майже чотири години. Під час переговорів Путін і Лукашенко домовилися про ще одну зустріч до Нового року.
28 грудня, анонсуючи зустріч у Москві, Пєсков говорив, що президенти обговорять фінансові питання, а також "як бути з договором 1999 року" про створення Союзної держави.
Лукашенко, прибувши 29 грудня до Москви, заявив: "Ніколи один одному набриднути не зможемо".