Сенат Польщі ухвалив без поправок законопроект про реформу Верховного суду
Голосування за законопроект про реформу Верховного суду в Сенаті Польщі пройшло вночі, його підтримало 55 сенаторів, 23 були проти, двоє утрималися.
О 1.57 за місцевим часом 22 липня Сенат Польщі ухвалив без поправок законопроект про реформу Верховного суду, повідомляє агентство PAP.
"За" проголосувало 55 сенаторів, 23 були проти, двоє утрималися. Обговорення тривало понад 15 годин, оскільки до документа подали кілька сотень поправок.
Законопроект передбачає створення трьох нових палат Верховного суду, зокрема дисциплінарної, а також змінює процедуру призначення суддів. Якщо він набуде чинності, усіх чинних можуть звільнити зі служби.
Тепер законопроект направлять президенту Андрію Дуді. На його підпис чекає і два інші закони, які стосуються судової системи: про Національну судову раду та Суд загальної юрисдикції.
Опозиційні сили Польщі вважають законопроект про реформу Верховного суду неконституційним і вимагають, аби президент його ветував.
Керівна в Польщі партія Ярослава Качинського "Право та справедливість" ініціювала судову реформу, намагаючись унести зміни до трьох законів – про Верховний суд, Національну судову раду й Суд загальної юрисдикції. На думку політсили, реформа модернізує судову владу. Опозиція і більшість суддівського корпусу переконані, що такі зміни обмежать незалежність судів.
16 липня у Варшаві кілька тисяч людей вийшло на акцію протесту через зміну судової системи.
Три колишні президенти Польщі – Лех Валенса, Олександр Квасневський і Броніслав Коморовський – у відкритому листі заявили, що ініціатива партії "Право та справедливість" може призвести до диктатури.
Дуда попередив, що накладе вето на зміни до закону, якщо депутати не проголосують за проект закону.
Віце-голова Європейської комісії Франс Тіммерманс заявив, що Єврокомісія може позбавити Польщу права голосу через незбалансовану судову реформу. За його словами, законопроекти загрожують принципу верховенства права.