Шестеро кандидатів у президенти Мадагаскару отримували гроші від росіян – "Русская служба BBC"
Російські "туристи" приїхали на Мадагаскар із валізами готівки і давали гроші кандидатам у президенти. За це ті мали підтримати креатуру росіян, яка матиме найбільші шанси, ідеться в розслідуванні "Русской службы BBC".
В одній із найбідніших країн Африки на Мадагаскарі тривала одна з найдорожчих передвиборчих кампаній у світі, у якій брали участь політтехнологи з Росії. Про це йдеться в розслідуванні "Русской службы BBC", опублікованому 8 квітня.
Двоє колишніх кандидатів у президенти Мадагаскару розповіли, що отримували від "туристів" із Росії по кілька тисяч євро готівкою. Натомість із кандидатами укладали контракт, що ближче до дня голосування – 7 листопада 2018 року – вони мали підтримати креатуру росіян, яка матиме найкращі шанси вийти у другий тур. Співрозмовники "Русской службы BBC" стверджують, що росіяни уклали такі угоди щонайменше із шістьма кандидатами із 36.
Іноземне фінансування передвиборчих кампаній не заборонено законами Мадагаскару. Про отримання грошей від росіян розповіли колишній прем'єр-міністр Мадагаскару Жан Березікі та засновник Церкви Апокаліпсису пастор Андре Крістіан Мейлгол.
За словами пастора, росіяни принесли йому у валізі €12 тис. застави для участі у виборах і ще €5 тис. на передвиборчу кампанію. Коли опитування показали, що кандидат не проходить у другий тур, росіяни висунули вимогу до Мейлгола зупинити передвиборчу кампанію, однак пастор відмовився.
Мейлгол повідомив, що зустрічався з трьома росіянами – піарником Романом Поздняковим, колишнім функціонером фінансової піраміди "МММ" Андрієм Крамаром і перекладачем Володимиром Бояришевим.
За словами Березікі, йому росіяни запропонували $2 млн, але в підсумку дали тільки "дуже незначну суму".
Крім грошей, політтехнологи пропонували кандидатам у президенти Мадагаскару агітаційні матеріали, організовували для них зустрічі з виборцями і мітинги. Кілька учасників передвиборчих акцій розповіли, що отримали гроші за участь у протестах.
Мейлгол здобув у першому турі виборів 1,27% голосів, Березікі – 0,31%. Отже, президентом Мадагаскару став колишній глава держави, медіа-магнат Андрі Радзуеліна.
Мейгол стверджує, що після першого туру виборів його російський охоронець Костянтин пішов працювати на Радзуеліну. Він припустив, що російські політтехнологи переключилися на підтримку фаворита.
Березікі розповів, що росіяни вимагали від нього підтримати іншого кандидата, але він відмовився. Голова передвиборчого штабу екс-прем'єра розповів, що росіяни нібито пропонували підтримати кандидата Радзуеліну, однак доказів цього немає.
Радзуеліна в коментарі "Русской службе BBC" запевнив, що не є кандидатом від якої-небудь країни.
20 листопада 2018 року Bloomberg із посиланням на джерела повідомив, що військовослужбовці-контрактники і політичні консультанти структур російського бізнесмена і власника кейтерингового бізнесу Євгена Пригожина працюють у 10 країнах Африки: Демократичній Республіці Конго, Судані, Лівії, Анголі, Мадагаскарі, Гвінеї, Гвінеї-Бісау, Мозамбіку, Зімбабве і Центральноафриканській Республіці (ЦАР).
За даними співрозмовників агентства, російські найманці і консультанти надають послуги з безпеки, озброєння та організації передвиборчих кампаній "в обмін на права на видобування корисних копалин та інші можливості".
За інформацією агентства, політтехнологи Пригожина допомагали кандидату у президенти Зімбабве Еммерсону Мнангагві проводити передвиборчу кампанію (його обрали президентом у листопаді 2017 року).