"Складне питання". Дуда висловився проти відновлення формату G8 з участю Росії
За словами президента Польщі Анджея Дуди, не можна перейти до нормального порядку денного з Росією, коли РФ реалізує свої імперські амбіції за допомогою військового нападу на інші країни, як це сталося у 2014 році в Україні.
Президент Польщі Анджей Дуда на спільній пресконференції з віцепрезидентом США Майком Пенсом 1 вересня висловився проти відновлення формату G8 з участю Росії, повідомило tvn24.pl.
За словами Дуди, повернення РФ у неформальний клуб розвинених країн світу – "дуже складне питання", і ситуація з Росією "дуже складна".
Президент Польщі підкреслив, що якщо подивитися на те, як Росія поводилася протягом останніх років, то можна чітко сказати, що йдеться про реалізацію імперських амбіцій за допомогою військового нападу і зміни кордонів країн, як це відбулося у Грузії у 2008 році й у 2014 році в Україні.
Дуда зазначив, що "Україна сьогодні не контролює своїх територій, і такої ситуації ніколи не мало бути в Європі".
Президент Польщі додав, що протягом останніх років Росія вчиняє дії, байдужим до яких не може залишитися ніхто з тих, хто поважає міжнародне право і гідність націй.
Дуда підкреслив: "Чи треба переходити до нормального порядку денного з Росією, коли таке трапляється? Я вважаю, що такого не може бути".
Польський президент наголосив, що така його позиція і він не соромиться її висловлювати.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними РФ бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Росія офіційно не визнає свого вторгнення на територію України, незважаючи на надані факти і докази.
Росія брала участь у самітах неофіційного клубу найрозвинутіших країн світу з 1997 року. Країни G7 відмовилися від формату "Великої вісімки" в березні 2014 року через анексію Криму.
19 серпня 2019 року на зустрічі із президентом РФ Володимиром Путіним президент Франції Еммануель Макрон заявив, що питання повернення до формату "Великої вісімки" і нормалізації відносин між Росією і ЄС залежить від урегулювання ситуації на сході України.
20 серпня президент США Дональд Трамп зазначив, що попередній американський президент Барак Обама хотів виходу РФ із "Великої вісімки", але, на його думку, "набагато доречніше" було б залишити РФ у цьому блоці.
21 серпня телеканал CNN повідомив із посиланням на джерело, що Трамп і Макрон домовилися запросити Росію на саміт G7 у 2020 році.
Канцлерка ФРН Ангела Меркель і прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон зійшлися на думці, що повернення Росії до "Великої вісімки" було б передчасним.
Під час вечері на офіційному відкритті саміту G7 у французькому Біарриці 24 серпня Трамп сказав, що РФ потрібно дозволити повернутися в неофіційний клуб країн, оскільки для обговорення питань Ірану, Північної Кореї та Сирії необхідна присутність Росії, писала The Guardian із посиланням на джерела.
Трамп також заявив, що обов'язково запросить Путіна на наступний саміт "Великої сімки", організатором якого будуть США, незважаючи на політичні наслідки.