США будуть домагатися відновлення санкцій проти Ірану – Помпео
Держсекретар США Майк Помпео заявив, що Сполучені Штати "сповнені рішучості" не допустити повного скасування санкцій Ради Безпеки ООН проти Ірану.
Сполучені Штати мають намір домагатися повного відновлення режиму санкцій Ради Безпеки ООН проти Ірану. Про це держсекретар США Майк Помпео заявив в інтерв'ю виданню The Washington Free Beacon, опублікованому 23 лютого.
За його словами, рішення про звернення в Радбез має ухвалити президент США Дональд Трамп.
Він додав, що в жовтні закінчується строк заборони на продаж Ірану ракетних систем озброєнь. Помпео заявив, що Штати "сповнені рішучості" не допустити скасування цих обмежень. Держсекретар висловив надію, що резолюцію Сполучених Штатів не ветують інші постійні члени Ради Безпеки ООН – Франція, Великобританія, Росія і Китай. "Ми вважаємо, що росіяни і китайці також поділяють нашу стурбованість тим, що Іран після зняття заборони на купівлю систем озброєнь повністю дестабілізує ситуацію на Близькому Сході", – зазначив держсекретар США.
Рада Безпеки ООН ввела пакет санкцій проти Ірану у 2010 році.
20 липня 2015 року Рада Безпеки ООН схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, всі обмеження і умови, що містяться в резолюції ООН, мали втратити чинність.
16 січня 2016 року Європейський союз і США, а також усі країни та організації, що брали участь у переговорах щодо іранської ядерної програми, заявили про зняття фінансових і торговельних обмежень з Ірану. Це відбулося після публікації доповіді Міжнародного агентства з атомної енергії, в якій ідеться, що Іран виконав усі умови угоди, що передбачає заморожування його ядерної програми.
Однак у травні 2018 року президент США Дональд Трамп оголосив, що Штати виходять із Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану, вважаючи його "катастрофічним". За словами Трампа, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у галузі ядерної зброї.
Іранський президент Хасан Рухані говорив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і поінформував, що продовжить роботу за угодою з Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм і Росією. Також Рухані попередив, що Тегеран може відновити збагачення урану в промислових масштабах.
6 серпня 2018 року Трамп підписав указ, який відновив санкції проти Ірану, які діяли до підписання ядерної угоди. Вони набули чинності 5 листопада.
8 травня 2019 року в Ірані заявили про відмову виконувати частину зобов'язань щодо ядерної угоди. 1 липня стало відомо, що ця країна перевищила ліміт запасів низькозбагаченого урану, встановлений положеннями СВПД.
27 вересня Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), яке входить до системи ООН, заявило, що Іран порушив укладену у 2015 році з провідними світовими державами ядерну угоду.
4 листопада уряд Ірану заявив про прискорення темпів виробництва збагаченого урану. Тегеран почав використовувати додаткові 30 удосконалених центрифуг IR-6 для збагачення урану, вдвічі збільшивши їх кількість.