США можуть відновити роботу над ракетами середньої дальності через порушення Росією угод про їх ліквідацію – заступник держсекретаря

Шеннон зазначив, що угода є "наріжним каменем" міжнародної безпеки і стабільності
Фото: ЕРА

За словами заступника держсекретаря США Томаса Шеннона, є неприйнятною ситуація, коли США дотримуються Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності, а РФ продовжує їх виготовляти і розгортати, домагаючись військової переваги.

Після одностороннього виходу Росії з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД) США вивчає можливість створення системи ракет середньої дальності наземного базування для захисту себе та союзників. Про це в інтерв'ю російському виданню "Коммерсантъ" заявив заступник державного секретаря США Томас Шеннон.

Він зазначив, що договір є "наріжним каменем" міжнародної безпеки і стабільності і є важливою для відносин між РФ і США.

За словами Шеннона, для Сполучених Штатів є неприйнятною ситуація, коли США дотримуються Договору про ліквідацію РСМД, а РФ продовжує виготовляти і розгортати ракетну систему, домагаючись військової переваги.

Оскільки договір не забороняє проведення дослідних робіт, які не ведуть до володіння, виробництва і проведення льотних випробувань заборонених ракетних систем, США можуть цим скористатися.

Шеннон підкреслив, що очікують від РФ "конструктивної взаємодії" і виконання раніше взятих на себе зобов'язань щодо ракет середньої і малої дальності.

Наприкінці червня 2017 року група американських конгресменів-республіканців виступила із пропозицією про вихід США з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності  через те, що його не дотримується Росія. У відповідь на це у РФ заявили, що вживуть відповідних заходів, оскільки вихід США з угоди спричинить нарощування озброєнь і нове розміщення ракет у Європі.

21 вересня, виступаючи в ООН, держсекретар США Рекс Тіллерсон заявив, що, порушуючи положення договору, Росія ігнорує гарантії безпеки, які дала наприкінці холодної війни.

У листопаді міністр оборони США Джеймс Меттіс повідомив про наявність доказів того, що Росія порушувала договір "протягом кількох років".

Безстроковий Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності було підписано у Вашингтоні 8 грудня 1987 року президентом США Рональдом Рейганом і главою СРСР Михайлом Горбачовим. Він забороняє обом сторонам розгортати балістичні і крилаті ракети наземного базування з ядерними або звичайними боєголовками радіусом дії від 500 до 5500 кілометрів.