США вимагають звільнити колишнього морпіха Вілана, якому російський суд призначив 16 років в'язниці
У Державному департаменті США заявили, що в Росії ексморпіха Пола Вілана позбавили права на справедливий суд.
Сполучені Штати "глибоко обурені" рішенням російського суду засудити американського громадянина Пола Вілана до 16 років колонії у справі про шпигунство. Про це йдеться в заяві глави Державного департаменту Майка Помпео, яку опублікували на сайті американського посольства в Москві.
Держсекретар назвав судовий процес таємним, а вирок таким, що базується на секретних доказах, до яких не було допуску у свідків захисту.
"У нас є серйозні побоювання, що Вілана позбавили гарантій на справедливий судовий розгляд, які Росія була зобов'язана надати йому відповідно до своїх міжнародних зобов'язань у сфері прав людини. Поводження з Полом Віланом із боку російської влади було жахливим. Росія не змогла надати йому можливість постати перед незалежним та неупередженим судом. Під час затримання наразили на небезпеку його життя, ігноруючи медичні показники. Його тримали ізольованим від сім'ї і друзів", – ідеться в заяві Помпео.
Глава Держдепу висунув вимогу негайно звільнити співвітчизника.
Посол США в Росії Джон Салліван назвав вирок "знущанням зі справедливості", яке бачив весь світ. Його слова наводить у Twitter прессекретарка посольства Ребекка Росс.
"Секретний процес, під час якого не було подано жодних доказів, що є обурливим порушенням прав людини та міжнародних правових норм", – заявив Салліван.
15 червня Мосміськсуд визнав Пола Вілана винним у шпигунстві та засудив до 16 років колонії суворого режиму. Держобвинувачення просило для Вілана 18 років колонії. Американець назвав вирок політичним і заявив, що буде його оскаржувати.
Вілана затримали в Москві в номері готелю "Метрополь" у грудні 2018 року. Весь цей час він перебував у СІЗО "Лефортово".
За версією слідства, колишній американський морський піхотинець отримав від чинного співробітника ФСБ флешку із секретними даними про російські спецслужби. Вілан заявив, що флешку йому підкинули.
МЗС РФ пропонувало США обмінятися в'язнями, зокрема Віланом. Російські дипломати заявили, що Москва, зокрема, зацікавлена в поверненні на батьківщину росіянина Костянтина Ярошенка, який відбуває покарання у США. 2011 року його засудили до 20 років в'язниці за змову з метою доправлення великої партії кокаїну у США.
У 1994–2008 роках Пол Вілан служив у морській піхоті США. Його звільнили з армії через дискредитацію, викривши у причетності до кількох випадків розкрадань. Після звільнення з армії працював в охоронному агентстві Kelly Security Services, потім у компанії BorgWarner, яка постачає автомобільні запчастини та комплектування (на момент затримання він залишався її співробітником). У російську столицю він прибув на весілля товариша по службі, який одружився з росіянкою.