The New York Times знайшла сім фактичних помилок у телезверненні Трампа щодо будівництва стіни на мексиканському кордоні
Президент США Дональд Трамп кілька разів намагався ввести в оману телеглядачів, які дивилися 8 листопада його звернення, присвячене урядовій кризі. Про це пише The New York Times.
Президент США Дональд Трамп сім разів увечері 8 листопада припустився фактичних помилок та неточностей під час телевізійного звернення до нації у зв'язку із шатдауном (зупиненням роботи уряду через розбіжності з питання виділення коштів на будівництво стіни на кордоні з Мексикою). Про це написала газета The New York Times.
- Факт 1. "Федеральний уряд закрито тільки з однієї причини: демократи відмовляються фінансувати безпеку кордонів". Коментар. Неправда, демократи запропонували виділити $1,3 млрд на безпеку, проте гроші не повинні йти на будівництво стіни. Крім того, раніше Трамп говорив, що бере відповідальність за шатдаун на себе.
- Факт 2. "Щодня митники і прикордонники стикаються з тисячами нелегальних іммігрантів, які намагаються проникнути в нашу країну". Коментар. Неточність, у листопаді, за даними прикордонної служби США, незаконно перетнути південний кордон намагалося 51,8 тис. осіб, або 1,7 тис. осіб на день.
- Факт 3. "Сенатор Чак Шумер неодноразово раніше підтримував будівництво стіни, як і інші демократи". Коментар. Потрібен контекст. Шумер дійсно у 2006 році пропонував побудувати огорожу завдовжки 700 миль (приблизно 1125 км), однак Трамп під час передвиборчої кампанії розкритикував цю ідею, стверджуючи, що "така коротка стіна – це не стіна взагалі". На думку президента, довжина стіни має становити не менше ніж 1000 миль (понад 1600 км).
- Факт 4. "Американці страждають від неконтрольованої нелегальної міграції. Це напружує громадські ресурси, зменшує кількість робочих місць, веде до зниження заробітної плати". Коментар. Незрозумілий контекст. Більшість економістів стверджує, що іммігранти – легальні чи нелегальні – шукають роботу, яку американські громадяни не хочуть робити, а отже, це ніяк не впливає на ринок робочої сили й рівень зарплат.
- Факт 5. "Щотижня 300 наших громадян гинуть від одного тільки героїну, 90% якого проходить через наш південний кордон". Коментар. Неточність. Героїн дійсно зазвичай ввозять контрабандою через Мексику. Однак опіоїдний анальгетик фентаніл, який зазвичай додають у героїн перед продажем у роздріб, за даними національної служби з боротьби з наркотиками, приходить поштою з Китаю.
- Факт 6. "Протягом останніх двох років імміграційна та митна інспекція провела 266 тис. арештів іноземців із кримінальним минулим". Коментар. Неточність, у 2017-му і 2018-му фінансовому році затримано 210 876 осіб, раніше засуджених за кримінальні злочини, і ще 55 233 осіб, яким висунуто кримінальні обвинувачення. Однак ці обвинувачення охоплювали всі види правопорушень, багато з них – ненасильницького характеру. Найпоширенішими обвинуваченнями були порушення правил дорожнього руху, зберігання чи продаж наркотиків та імміграційні злочини, наприклад, незаконне перетинання кордону.
- Факт 7. "Стіна на кордоні дуже швидко окупиться. Витрати, пов'язані з незаконним обігом наркотиків, перевищує $0,5 трлн на рік". Коментар. Незрозумілий контекст і неточність. Закриття одного з каналів постачання не означає повного припинення незаконного обігу наркотиків. Незрозуміло, як окупність стіни залежить від наркоторгівлі. У 2015 році влада США оцінювала економічні втрати від наркобізнесу в $193 млрд.
11 грудня 2018 року Трамп пообіцяв зупинити роботу американського уряду, якщо фінансування будівництва стіни не додадуть до пакета державних витрат. 22 грудня розпочався так званий шатдаун – у США зупинили роботу деякі державні установи після того, як законодавці не змогли знайти вихід із бюджетного глухого кута.
25 грудня Трамп заявив, що підписав контракт на будівництво ділянки стіни на кордоні з Мексикою. Він пригрозив закрити кордон у разі, якщо Конгрес не виділить коштів на будівництво.
6 січня 2019 року Трамп пішов на поступки демократам, повідомивши, що стіна на кордоні США з Мексикою буде сталева, а не бетонна.
Президент США не відкидав, що може оголосити надзвичайний стан, щоб добитися фінансування будівництва стіни в обхід Конгресу. Однак у телезверненні 8 січня не згадав про цю можливість.