Тишкевич: У Мінську не хочуть сидіти на розтяжці між Заходом і Росією

Лукашенко підписав у грудні 2019 року указ про кредит у Китаю
Фото: ЕРА

Білорусь може заручитися підтримкою Китаю в "розтяжці" між Росією та Заходом, вважає політичний оглядач Ігор Тишкевич.

Білорусь бачить у Китаї альтернативу російському впливу. Таку думку політичний оглядач, аналітик Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич висловив "Фактам" в інтерв'ю, яке було опубліковано 23 червня.

Журналіст попросив його прокоментувати дії президента Білорусі Олександра Лукашенка, зокрема у відносинах із китайською стороною.

"По-перше, Китаю цікаво входити в цей регіон. По-друге, маючи складні відносини зі Сполученими Штатами Америки, вливання у великих обсягах зі США малоймовірне. З іншого боку, Білорусь бачить у Китаї альтернативу російському впливу, тому що в Мінську не хочуть сидіти на розтяжці між Заходом і Росією – вони шукають, зокрема, треті, четверті точки опори", – пояснив Тишкевич.

Він вважає, що Китай як "супердержава" за фактом "стане додатковим чинником зовнішньополітичної стабільності в Білорусі, запобіжником від зовнішнього втручання".

"А якщо врахувати, що США можуть вплинути на процеси в Російській Федерації щонайбільше тим, що введуть санкції, то в Китаю щодо РФ інструментарій більший, без політичних сигналів... По-перше, люди. По-друге, гроші. По-третє, технології та обладнання. Як би там не було, але вихід Росії на ринки озброєнь країн Азії, Африки багато в чому залежить і від політики Китаю", – зазначив оглядач.

4 червня Лукашенко доручив новому складу уряду Білорусі розв'язати проблему залежності від російського ринку. "Ми не можемо навіть від братньої Росії залежати на 50–55%. Ми маємо диверсифікувати ринки", – заявив президент країни.

У грудні 2019 року Лукашенко підписав указ про кредит приблизно $501 млн (3,5 млрд юанів) у Китаю строком на п'ять років.