Трамп заявив, що Саудівська Аравія залишиться партнером США, незважаючи на загибель Хашоггі
Спадкоємний принц Саудівської Аравії Мохаммед ібн Салман міг знати про підготовлюване вбивство журналіста Джамала Хашоггі, а міг і не знати, але в будь-якому разі трагічний інцидент не повинен перекреслити союзницькі відносини Вашингтона та Ер-Ріяда. Про це йдеться в заяві президента США Дональда Трампа.
Сполучені Штати мають намір залишатися союзником Саудівської Аравії, незважаючи на те, що спадкоємний принц Мухаммед ібн Салман, можливо, знав про підготовку вбивства журналіста Джамала Хашоггі. Про це йдеться в заяві президента США Дональда Трампа, яку 20 листопада розміщено на сайті Білого дому.
"Наші розвідувальні служби продовжують оцінювати інформацію в усій її повноті. Цілком можливо, що спадкоємний принц знав про цю трагічну подію, можливо, так, а може, і ні. Можливо, ми ніколи не дізнаємося про всі факти, пов'язані з убивством Джамала Хашоггі. У будь-якому разі в нас є відносини із Саудівською Аравією, великим союзником у дуже важливій боротьбі проти Ірану. Ми маємо намір залишатися непохитним партнером Саудівської Аравії заради інтересів нашої країни, Ізраїлю та інших партнерів у регіоні", – заявив Трамп.
Він нагадав, що після Сполучених Штатів Саудівська Аравія є найбільшою нафтовидобувною країною у світі, яка підтримує ціни на нафту на "розумному рівні".
Глава Білого дому підкреслив, що Вашингтон не збирається скасовувати військові контракти з Ер-Ріядом, сума яких становила $450 млрд.
"Якщо ми з дурості скасуємо ці контракти, Росія і Китай залишаться у величезному виграші. Вони будуть щасливі ввійти в цей бізнес, отримавши такий подарунок від США", – стверджує Трамп.
Хашоггі зник 2 жовтня після того, як вирушив у Генконсульство Саудівської Аравії у Стамбулі для отримання документів про розлучення. У консульстві спочатку заявили, що Хашоггі пробув там недовго, після чого покинув дипустанову.
16-го і 17 жовтня турецькі правоохоронці провели обшуки в консульстві. Повідомляли, що під час слідчих дій виявлено "певні докази", які свідчать, що там загинув Хашоггі.
20 жовтня прокурор Саудівської Аравії заявив, що журналіста було вбито внаслідок бійки з людьми, яких він зустрів у консульстві.
21 жовтня міністр закордонних справ Саудівської Аравії Адель аль-Джубейр заявив, що агенти спецслужб "вийшли за межі своїх повноважень", скоївши вбивство журналіста і спробувавши це приховати. Він заперечував, що спадкоємний принц міг знати що-небудь про підготовку ліквідації Хашоггі.
27 жовтня Туреччина вимагала видавання підозрюваних, але Ер-Ріяд відмовив.
31 жовтня Генеральна прокуратура Стамбула заявила, що Хашоггі став жертвою спланованого вбивства, його задушили відразу після входу в будівлю Генконсульства.
1 листопада турецьке видання Hürriyet Daily News написало, що тіло Хашоггі було знищено в кислоті на території консульства або в сусідній резиденції генерального консула Саудівської Аравії.
2 листопада президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що вбити Хашоггі наказали "на найвищому рівні" в Саудівській Аравії.
Міністерство фінансів США 15 листопада ввело санкції проти 17 громадян Саудівської Аравії через убивство Хашоггі. Глава відомства Стівен Мнучин заявив, що саудівських чиновників, які потрапили під санкції, "було втягнено в огидне вбивство".
Видання The Washington Post 17 листопада повідомило, що, за даними ЦРУ, наказ убити Хашоггі віддав саме Мухаммед ібн Салман.
У справі про вбивство в Саудівській Аравії заарештовано 21 особу.