У Чехії порушили справу проти трьох колишніх комуністичних лідерів
Троє лідерів колишньої Чехословаччини постануть перед судом за обвинуваченнями в перевищенні службових повноважень через їхню роль у вбивствах на кордоні Чехословацької Соціалістичної Республіки у 1976–1989 роках.
25 листопада в Чехії Бюро документації та розслідування злочинів комунізму почало кримінальну справу проти колишніх комуністичних лідерів – колишнього генерального секретаря ЦК Компартії Чехословаччини Мілоша Якеша, експрем'єра Любомира Штроугала і колишнього керівника МВС ЧССР Вратіслава Вайнара. Про це повідомила чеська поліція.
Їх обвинувачують в особливо тяжкому злочині – зловживанні владою, що призвело до загибелі громадян на кордоні ЧССР.
Прокуратура Праги нагадує, що в період із березня 1976-го і до кінця 1989 року загинуло дев'ять осіб, які намагалися перейти кордон, ще щонайменше семеро дістали поранення. Деяких жертв застрелили, інших – загризли собаки, яких нацькували на них.
У поліції зазначили, що Чехословаччина підписала Міжнародний пакт про громадянські й політичні права, який гарантував право кожному вільно покидати свою країну, однак тодішня влада його не дотримувалася. Відтак, підкреслили правоохоронці, загинули й дістали серйозні травми громадяни, які не становили небезпеки.
"Усіх обвинувачених, зважаючи на виконувані ними політичні функції, регулярно інформували про ці надзвичайні ситуації, і хоча вони могли запобігти людським трагедіям і внести поправки в законодавство, вони не зробили цього", – ідеться в заяві поліції.
Згідно із чеським законом "Про незаконність комуністичного режиму і протидію йому", на злочин, який інкримінують обвинуваченим, не поширюються строки позовної давності. Колишні комуністичні лідери постануть перед судом. У разі визнання їхньої провини обвинуваченим загрожує від двох до 10 років позбавлення волі.
Якешу зараз 97 років, Штроугалу – 95, Вайнару – 89.
Видання iRozhlas із посиланням на інформацію прокуратури повідомляє, що кримінальну справу було відкрито після поданої два роки тому скарги Платформи європейської пам'яті та сумління, яка досліджує діяльність і злочини тоталітарних режимів. Ознаки провини Якеша, Штроугала і Вайнара було виявлено під час аналізу архівних документів, уточнили в прокуратурі.
Платформа європейської пам'яті та совісті поінформувала, що за її ініціативою такі розслідування також проводять у Німеччині та Польщі.