У США заявили, що більше не вважають ізраїльські поселення на Західному березі Йордану незаконними
Американська адміністрація вирішила відмовитися від концепції, згідно з якою ізраїльські населені пункти на Західному березі річки Йордан – у Юдеї та Самарії – є незаконно побудованими на окупованій території. Такої концепції США дотримувалися з 1978 року.
Державний секретар США Майк Помпео 18 листопада виступив із заявою, що офіційний Вашингтон більше не вважає будівництво ізраїльських поселень на Західному березі річки Йордан порушенням міжнародного права. Про це повідомляє телеканал CNN.
У такий спосіб Помпео відкинув юридичний висновок Державного департаменту від 1978 року, яким визнавали такі поселення несумісними з міжнародним правом, нагадує телеканал.
"Після ретельного вивчення всіх сторін правових спорів нинішня адміністрація погоджується із президентом [Рональдом] Рейганом: створення ізраїльських поселень на Західному березі не суперечить міжнародному праву", – підкреслив Помпео.
За його словами, така позиція США "ґрунтується на унікальних фактах, історії та умовах, які виникли після створення цивільних поселень на Західному березі Йордану".
Телеканал зазначає, що з часу президентства Джиммі Картера (із 1977 року) жоден президент не називав ізраїльські поселення "незаконними", воліючи називати їх "перешкодами для миру", але жоден президент, включно з Рейганом, так і не скасував висновку Держдепартаменту від 1978 року.
У 1967 році внаслідок Шестиденної війни з Єгиптом, Сирією, Йорданією, Іраком і Алжиром Ізраїль розбив переважні сили арабських армій кількох країн і розширив свої території. Було захоплено Синайський півострів, сектор Гази, Західний берег річки Йордан, Східний Єрусалим і Голанські висоти.
28 червня 1967 року розпорядженням уряду Ізраїлю ізраїльська юрисдикція і муніципальні кордони Єрусалима було поширено на східний сектор Єрусалима і прилеглі до нього частини Західного берега Йордану – Юдею та Самарію.
У 2016 році кількість єврейських поселенців на палестинських територіях сягнула 700 тис. осіб.
ООН не визнала окупації Ізраїлем Голанських висот. Щорічно Генасамблея ухвалювала резолюцію з її засудженням. У 2018 році США вперше проголосували проти резолюції Генасамблеї ООН (раніше американська делегація утримувалася). Уряд Ізраїлю відмовляється слідувати цій резолюції.
Після визнання Сполученими Штатами суверенітету Ізраїлю над Голанськими висотами в березні 2019 року Нетаньяху говорив про можливу анексію Юдеї та Самарії на Західному березі.
Наразі статус Східного Єрусалима в міжнародному праві залишається невизначеним. На нього претендують Ізраїль і Палестинська адміністрація. Міжнародна спільнота не визнає суверенітету над ним ні Ізраїлю, ні Палестини.