У західної розвідки немає доказів, що коронавірус поширився з китайської лабораторії – ЗМІ

На тому, що вірус було створено штучно в китайській лабораторії, наполягає американська влада. У розвідок п'яти західних країн доказів на користь цієї версії немає, з'ясували журналісти
Фото: EPA

Розвідувальний альянс Five Eyes, куди увійшли Австралія, Канада, Нова Зеландія, США і Великобританія, не має даних, що спалах коронавірусу виник унаслідок витоку з Уханського інституту вірусології, з'ясувало видання The Guardian. За даними CNN, розвідка цих країн схиляється до версії, яку озвучила китайська влада, що поширення вірусу почалося з уханського ринку тварин і морепродуктів "Хуанань".


У розвідувального альянсу Five Eyes, куди увійшли Австралія, Канада, Нова Зеландія, США і Великобританія, немає доказів, що коронавірус SARS-CoV-2 поширився внаслідок витоку з Уханського інституту вірусології, повідомила 4 травня британська газета The Guardian із посиланням на джерела в розвідці.

Ніщо не вказує на те, що витік із лабораторії міг спричинити пандемію, підкреслили співрозмовники видання.

За даними The Guardian, доповідь австралійського таблоїда Daily Telegraph про приховування Китаєм даних про коронавірус не базувався на звіті Five Eyes.

Daily Telegraph належить австралійському та американському медіамагнату Руперту Мердоку, останніми днями видання присвятило чимало матеріалів уханській лабораторії.

Джерела The Guardian у розвідці Австралії припускають, що в публікаціях використали загальнодоступні факти, переважно зі США. Один зі співрозмовників видання вважає, що "це був інструмент для створення контрнаративу і тиску на Китай".

У британській розвідці виданню сказали, що газета Daily Telegraph не використовувала даних Five Eyes під час написання матеріалу.

За даними двох джерел CNN, альянс Five Eyes схиляється до версії, що коронавірус поширився з ринку морепродуктів в Ухані, а не в лабораторії. Імовірно, чоловік заразився внаслідок "природної взаємодії" із тваринами, сказав співрозмовник телеканала.

Ще одне джерело CNN зазначило, що версію про витік із лабораторії розглядають, але поки що немає жодних доказів на її користь. Він додав, що, імовірно, спалах почався з ринку, але як вірус потрапив туди – поки що незрозуміло.

3 травня Daily Telegraph опублікувала 15-сторінкове досьє, у якому, серед іншого, ішлося про те, що влада Китаю дізналася про можливість передавання коронавірусу від людини до людини щонайменше на місяць раніше, ніж повідомили світову спільноту. Пекін, написано у звіті, забороняв ученим досліджувати нове захворювання, залякував і переслідував тих, хто наважувався про нього говорити. Стверджували також, що уряд Австралії фінансував небезпечні досліди з кажанами, які проводили китайські вчені.

На версії, що витік коронавірусу стався в лабораторії, наполягає керівництво США, про це заявляли президент США Дональд Трамп і держсекретар Майк Помпео. Помпео говорив, що є "величезна кількість" доказів цієї версії, однак не навів конкретних деталей. Водночас 30 квітня розвідувальна спільнота США опублікувала заяву, що коронавірус SARS-CoV-2 не було штучно створено або модифіковано.

У Всесвітній організації охорони здоров'я назвали спекулятивними заяви про витік коронавірусу з лабораторії в Ухані. В організації зазначили, що поки що уряд США не надав "жодних конкретних даних про ймовірне походження вірусу".

Спалах коронавірусу SARS-CoV-2 виник наприкінці 2019 року в Ухані. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. Китайська влада вважає, що вірус поширився з уханського ринку тварин і морепродуктів "Хуанань".

За даними американського Університету Джонса Гопкінса, коронавірусом у світі заразилося понад 3,6 млн осіб, понад 252,1 тис. із них – померли, а 1,17 млн – вилікували.