В Афганістані більше не двоє президентів. Гані та Абдулла домовилися про поділ влади
Після президентських виборів, які відбулися в Афганістані у вересні 2019 року, і Ашраф Гані, і Абдулла Абдулла назвали себе обраними президентами й у березні провели церемонії інавгурації. 17 травня політики підписали угоду про вихід із політичної кризи та поділ влади.
Президент Афганістану Ашраф Гані та його опонент Абдулла Абдулла 17 травня підписали угоду про вихід із політичної кризи, повідомив телеканал TOLOnews.
Угода передбачає поділ влади: Гані залишається президентом, а Абдулла очолить Вищу раду національного примирення, члени його команди здобудуть 50% місць в уряді.
Політична криза в Афганістані почалася після президентських виборів, які відбулися у вересні 2019 року. Перерахування голосів тривало до грудня. За підсумками виборів Гані оголосили переобраним президентом, але Абдулла звинуватив опонента у фальсифікаціях і не погодився з результатом голосування. У підсумку і Гані, і Абдулла оголосили себе президентами і в один день, 9 березня 2020 року, провели церемонії інавгурації в сусідніх палацах.
Гані назвав підписання документа історичним, повідомила пресслужба президента. "Ми показали, що без посередництва міжнародних друзів можемо знаходити фундаментальні рішення", – сказав він.
Телеканал Al Jazeera зазначив, що в межах своїх повноважень Абдулла відповідатиме за переговори з талібами.
"Жодна людина або група не можуть нав'язати свою волю силою або всупереч національним інтересам. Ми не можемо дозволити собі втрачати можливості й доброзичливість міжнародної спільноти, особливо для досягнення справедливого і всеосяжного миру завдяки переговорам. Я обіцяю зробити все можливе, щоб працювати з усіма сторонами", – написав Абдулла у Twitter після підписання угоди.
Телеканал Voice of America зазначив, що угоду було підписано під тиском США, які побоювалися, що тривала криза може зірвати реалізацію мирної угоди з талібами, підписаної в лютому. Америка скоротила допомогу Афганістану на $1 млрд 2020 року і пригрозила скоротити ще на таку саму суму, якщо Гані й Абдулла не досягнуть взаєморозуміння.
Підписана між "Талібаном" і США угода передбачає поступове виведення іноземних військ з Афганістану за умови, що вони виконають свою частину угоди: розпочнуть переговори з афганським урядом, дотримуватимуться перемир'я і перешкоджатимуть використанню території Афганістану для діяльності, яка загрожує безпеці США та їхніх союзників. Якщо таліби виконають свою частину угоди, американські війська, які залишилися, мають покинути Афганістан протягом 14 місяців.
Ісламістський рух "Талібан" було створено 1994 року, з 1996-го до 2001 року він був у владі в Афганістані. Після повалення свого уряду 2001 року таліби розпочали бойові дії проти влади. Зараз під контролем талібів більше ніж половина території країни. З 2009 року, коли місія ООН зі сприяння Афганістану розпочала документувати втрати, у країні внаслідок бойових дій загинуло більше ніж 100 тис. осіб, повідомив телеканал Al Jazeera.