У Євросоюзі розглянуть пропозицію Трампа щодо врегулювання конфлікту між Ізраїлем і Палестиною
Верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що Євросоюз вітає ймовірне відновлення мирних переговорів між Ізраїлем і Палестиною після ініціативи президента США Дональда Трампа. Він підкреслив, що сторони мають дотриматися умов усіх відповідних резолюцій ООН.
Європейський союз вивчить і оцінить мирний план президента США Дональда Трампа щодо врегулювання ситуації між Ізраїлем і Палестиною. Про це йдеться в заяві верховного представника ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозепа Борреля, оприлюдненій 28 січня.
"Ініціатива Сполучених Штатів дає можливість відновити вкрай необхідні зусилля в напрямі узгодженого й життєздатного врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту", – зазначив Боррель.
За його словами, у Брюсселі розглядатимуть пропозиції на основі твердої та єдиної прихильності ЄС до переговорного й життєздатного двостороннього рішення для двох держав з урахуванням відповідних резолюцій ООН та обговорених на міжнародному рівні параметрів.
"ЄС підтверджує готовність працювати над відновленням конструктивних переговорів для розв'язання всіх постійних питань статусу й досягнення справедливого та тривалого миру. ЄС закликає обидві сторони продемонструвати за допомогою політики й дій справжню прихильність до дводержавного рішення як єдиного реалістичного способу подолання конфлікту", – ідеться в заяві Борреля.
План Трампа, зокрема, передбачає створення Палестинської держави й інвестиції на суму понад $50 млрд. Єрусалим залишиться "неподільною столицею" Ізраїлю, тоді як столицею держави Палестина буде Аль-Кудс, до складу якого увійдуть східні райони Єрусалиму, ідеться в документі. Трамп опублікував карту ймовірного розташування двох держав.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху підтримав план Трампа. Президент Палестини Махмуд Аббас заявив, що говорить тисячі "ні" цій ініціативі. Він назвав угоду "змовою" і "ляпасом століття". За його словами, Єрусалим не продається, а Палестина "не схилить колін".
Ізраїль зайняв східну частину Єрусалима після війни 1967 року і вважає все місто своєю неподільною столицею. Міжнародна спільнота цього не визнає і наполягає на тому, що статус міста має бути визначено під час палестино-ізраїльських мирних переговорів. Палестинці, зі свого боку, хочуть оголосити Східний Єрусалим столицею своєї держави.
Адміністративна столиця Ізраїлю зараз розташована в Тель-Авіві, а Палестинська національна адміністрація базується в місті Рамаллі.
Аббас у 2014 році пропонував зробити Єрусалим спільною столицею двох держав. 6 грудня 2017 року Трамп офіційно визнав Єрусалим столицею Ізраїлю й оголосив про перенесення посольства США в це місто, після чого відносини між США та Палестинською адміністрацією було практично розірвано.