"Ваша боротьба має сенс". Лауреат Гонкурівської премії Літтелл порівняв Сенцова з Манделою
Президент ПАР Нельсон Мандела увійшов у історію, перемігши апартеїд, а ув’язений у РФ український режисер Олег Сенцов за допомогою голодування може здолати російський режим, ідеться у відкритому листі американо-французького письменника Джонатана Літтелла.
Лауреат Гонкурівської премії, американо-французький письменник Джонатан Літтелл 10 липня написав лист ув’язненому у РФ кримському режисеру Олегові Сенцову. Його опублікувало видання Bibliobs.
"Вам, мабуть, дуже самотньо в цій колонії в Лабитнангі, далеко від України і від ваших рідних. Я пишу – не знаючи, чи дійде до вас цей лист, – аби сказати, що насправді ви не самотні: у всьому світі дуже багато письменників, кінематографістів, журналістів, активістів, простих громадян думає про вас, підтримує вас і від усього серця бажає вам швидкого звільнення", – зазначив Літтелл.
Він назвав голодування Сенцова "одним із найжорсткіших видів протесту", але визнав, що такі заходи "виправдані жахливою несправедливістю", вчиненою над українцем.
"Російська влада, така жорстока, яка мучила вас і судила таким особливим способом, розуміє тільки силу; ви теж це чудово зрозуміли, і в цьому для мене сенс вашого вчинку – змінити співвідношення сил, змінити розклад. Коли стільки людей, та й політиків, виступило на вашу підтримку, це стало можливим", – заявив письменник.
За словами Літтелла, президент РФ Володимир Путін "заради свого чемпіонату світу з футболу, купленого дорогою ціною, не захоче, щоб ви затьмарили цей момент своїм протестом, який наробив стільки галасу, і, можливо, вашою смертю".
"Бо ви ризикуєте смертю, абсолютно свідомо, і ви це знаєте. За це ми захоплюємося вами, як свого часу захоплювалися [президентом ПАР] Нельсоном Манделою або [ірландським активістом] Боббі Сендсом і його товаришами. У боротьбі між режимом апартеїду і Манделою зрештою переміг Мандела; Сендс загинув – але пам'ять про ту, що дала йому померти (прем'єр Великобританії Маргарет Тетчер. – "ГОРДОН"), назавжди зганьблена, і смерть його зробила внесок у справу, якій він служив свідомо і рішуче", – пояснив прозаїк.
Він висловив надію, що "кошмар для Сенцова закінчиться, а режим відступить".
"А поки я хочу вам сказати, що ваша боротьба має сенс, і він не обмежується Полярним колом і навіть Москвою, де стільки наївних туристів, які приїхали по футбол і пиво, навіть не знають про ваше існування, хоча ви боретеся і за них теж. Але ми-то знаємо і будь-якими доступними способами – ми з вами", – підсумував Літтелл.
Сенцова засудили у РФ до 20 років позбавлення волі 25 серпня 2015 року. Російський суд визнав його винним у створенні в Криму терористичної спільноти та керівництві нею, спробі придбання вибухових пристроїв і незаконному зберіганні вогнепальної зброї та боєприпасів, двох терористичних актах і підготовці ще одного теракту. Сенцов своєї провини не визнав.
14 травня 2018 року режисер оголосив безстрокове голодування в колонії міста Лабитнангі Тюменської області. Він висунув вимогу звільнити 64 українських політв'язнів, але себе до списку не заніс.
21 червня адвокат політв'язня Дмитро Дінзе повідомив, що у Сенцова проблеми із серцем і нирками. Він схуд на 13 кілограмів, але відмовляється припиняти голодування. До режисера не допустили українського омбудсмена Людмилу Денісову.
30 червня Дінзе розповів, що Сенцов "намагається особливо не ходити і не вставати з ліжка в медсанчастині, тому що для нього це досить енергозатратно". Адвокат запевнив, що українця не годують примусово.
5 липня після зустрічі з політв'язнем його сестра Наталія Каплан розповіла, що Сенцов втратив 15 кілограмів ваги.
"Зараз йому ставлять крапельниці. Без них він би вже не вижив. Сказав, що піде до кінця і вірить у перемогу", – зазначила вона.
13 липня політв'язень святкує 42-й день народження. Активісти проведуть глобальну акцію у зв’язку з цим.