Учені за ДНК з'ясували походження біблійного народу філістимлян
Філістимляни, яких неодноразово згадували у Старому Завіті, виявилися вихідцями з Європи, предки яких мігрували через Середземне море приблизно 3 тис. років тому.
Учені змогли отримати ДНК із людських останків зі стародавнього цвинтаря на півдні Ізраїлю, завдяки чому їм вдалося довести європейське походження ворогів біблійних юдеїв – філістимлян, повідомило 3 липня агентство Associated Press.
Філістимляни жили переважно у п'яти містах на південному узбережжі сучасного Ізраїлю і Сектора Гази на початку залізного століття, приблизно 3 тис. років тому. У Біблії Давид бився із філістимлянином Голіафом, а єврейський богатир Самсон загинув у полоні у філістимлян.
Археологи вважали, що філістимляни мігрували на узбережжі Близького Сходу наприкінці пізнього бронзового століття, приблизно 1200 року до н.е. Кераміка цього народу подібна до культурних рис жителів басейну Егейського моря, тому вчені висунули гіпотезу, що філістимляни пов'язані з "морськими народами" Східного Середземномор'я, ідеться у звіті дослідників, опублікованому в науковому журналі Science Advances.
Завдяки дослідженням ДНК десяти скелетів, розкопаних в ізраїльському місті Ашкелон (у давнину там був один із морських портів філістимлян) у 2013 році, вдалося встановити зв'язок філістимлян із населенням південної Європи бронзового століття.
Біблія називає філістимлян вихідцями з далекого острова. Розкопки поселень філістимлян також засвідчили, що їхня кераміка та архітектура істотно відрізняються від культури сусідніх поселень.
Учені встановили, що знайдені скелети датують століттями, що передують імовірному прибуттю філістимлян приблизно 1200 року до н.е., чотири – було датовано періодом відразу після їхнього прибуття, а ще три – на століття пізніше, пізнім залізним століттям.
Останки раннього залізного століття – періоду, пов'язаного з багатьма історіями про філістимлян у Біблії, – генетично відрізнялися від мешканців сусідніх поселень і мали спільні риси з населенням південної Європи.
Аналіз ДНК пізніших скелетів засвідчив наявність генів жителів південної Європи, проте набагато ближчими вони виявилися до місцевої популяції ханаанітів.
Учені дійшли висновку, що прибульці змішалися з місцевим населенням і за декілька століть майже перестали відрізнятися від них.
Можливою батьківщиною філістимлян учені назвали Грецію, Сардинію, Іспанію чи Португалію. Щоб звузити пошук, необхідне подальше вивчення стародавніх останків.