Захарова заявила, що вимога Нідерландів стосовно затримання Цемаха суперечить міжнародним нормам

Адвокат Цемаха повідомив, що його підзахисний готовий дати свідчення слідчим із Нідерландів
Фото: ЕРА

Спікерка міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова заявила, що переконливої доказової бази в розслідуванні Нідерландами катастрофи MH17, як і раніше, немає. Вона висловила думку, що міжнародна слідча комісія "розкручує в публічному просторі будь-який привід", і припустила, що зараз таким приводом є колишній начальник "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимир Цемах.

Спікерка міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова сьогодні на брифінгу заявила, що вимога прокуратури Нідерландів затримати колишнього начальника "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимира Цемаха, який фігурує у справі про катастрофу MH17, суперечить міжнародним нормам. Про це повідомляє ТАСС.

Захарова розповіла, що Генеральна прокуратура Росії "змушена була" поставити уточнювальні запитання нідерландській стороні, а подальше листування показало, що в Росії "сумнівалися не даремно".

Представниця МЗС сказала, що наказ про арешт Цемаха віддавали усно, а його документальне оформлення проведено лише після зустрічного запиту російської сторони. Водночас прокуратура Нідерландів не оголосила Цемаха в розшук, його не було занесено в базу Інтерполу як розшукувану особу.

Захарова запевняє, що якби російська влада повірила запиту прокурора з Нідерландів, то сама порушила б цим статтю 5 Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод, яка стосується права на свободу й особисту недоторканність.

Спікерка МЗС вважає, що переконливої доказової бази в розслідуванні Нідерландами катастрофи MH17, як і раніше, немає. Із чим слідство виступить на судовому засіданні в березні 2020 року, їй теж незрозуміло.

Захарова висловила думку, що міжнародна слідча комісія "розкручує в публічному просторі будь-який привід, зокрема зараз це Цемах".

Цемаха затримали співробітники українських спецслужб наприкінці червня в окупованому Сніжному, 4 липня 2019 року суд у Києві взяв його під варту.

У розслідувальній групі Bellingcat стверджували, що Цемах був свідком подій, пов'язаних із катастрофою малайзійського Boeing у 2014 році. Тоді загинули всі 298 осіб, які були на борту, більша частина загиблих – громадяни Нідерландів. За даними Bellingcat, особисто непричетний до запуску ракети, Цемах, імовірно, переховував зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого збили MH17, і спілкувався із членами його екіпажу. 3 вересня 2019 року спікерка спільної слідчої групи Брехтьє ван де Мосдейк повідомила, що прокурори, які розслідують катастрофу рейсу MH17, хочуть допитати Цемаха, тому нідерландська сторона хотіла б, щоб він залишався в Україні й був "доступним для слідства".

На початку вересня 40 депутатів Європарламенту зверталися до президента України Володимира Зеленського із проханням не віддавати Цемаха Росії.

5 вересня апеляційний суд Києва звільнив Цемаха під особисте зобов'язання.

7 вересня між Україною та РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Громадянин України Цемах був серед тих, хто вирушив до Росії.

Влада Нідерландів після обміну звернулася до Росії із проханням видати Цемаха. Офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова не відповіла на запитання, чи є можливим його видання.

12 вересня донька Цемаха розповіла, що її батько повернувся на тимчасово окуповану територію Донецької області.

2 листопада Цемах заявив, що Нідерланди пропонували йому громадянство в обмін на свідчення. У прокуратурі країни відмовилися коментувати заяву.

7 листопада адвокат Цемаха повідомив, що його підзахисний готовий дати свідчення слідчим із Нідерландів.

2 грудня прокуратура Нідерландів заявила, що Росія навмисно зірвала видання Цемаха.