Заявами про вихід із договору про ліквідацію ракет США підштовхують РФ до участі в гонці озброєнь. Хто її виграє, усім зрозуміло – військовий експерт Міхненко
Вихід США з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності призведе до порушення усієї світової системи безпеки, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" військовий експерт, головний редактор журналу Defense Express Антон Міхненко.
Заяви американської сторони про можливий вихід із Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД) підштовхують Росію вступити в гонку озброєнь, яку вона програє. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив військовий експерт, головний редактор журналу Defense Express Антон Міхненко.
"США посилають Росії конкретний меседж. Заявами про вихід із договору про ліквідацію ракет США підштовхують РФ до участі в гонці озброєнь. Хто її виграє, усім зрозуміло. Це Америка, у якої потужніша економіка. Росія тут у будь-якому разі програє. Цей договір передбачав знищення ракет із дальністю польоту від 500 до 5,5 тис. км. У 90-х роках його умови успішно виконували. Однак у 2000 році [президент РФ Володимир] Путін на одній із конференцій з безпеки заявив, що договір не відповідає реаліям, тому РФ готова вийти з нього. Москва аргументувала це тим, що Вашингтон поширює свої засоби протиракетної оборони в Європі. Нібито США таємно розміщували елементи з ядерним зарядом, щоб у потрібний момент вдарити по РФ. Але потрібно розуміти, що американці встановлюють у своїх союзників у Європі оборонну, а не наступальну зброю", – зазначив Міхненко.
Він підкреслив, що США регулярно акцентували увагу на порушеннях російської сторони.
"У Договорі про РСМД не було жодного слова про ракети морського базування. Мова йшла винятково про ракети земного базування. Тому США цілком логічно розвивали цю систему на кораблях. Москва чомусь уважала це обманом. Хоча американці відкрито показували, що вони роблять. І Росія почала порушувати домовленості. Ті самі комплекси "Іскандер" – це наземна зброя, яка може стріляти набагато далі, ніж 500 км. Також у них іде розроблення крилатих ракет "Калібр". І це теж пряме порушення Договору про РСМД. Держдеп США регулярно в доповідях повідомляв про порушення Росією договору про ліквідацію ракет. Відповідь РФ як завжди: ви всі брешете, у вас немає доказів", – сказав співрозмовник.
За його словами, вихід США із Договору про РСМД призведе до зміни всієї світової системи безпеки.
"Тепер треті країни будуть спостерігати за поведінкою США і РФ. Раніше був орієнтир, що ракети ліквідують – значить, і нам нарощувати ракетне озброєння не варто. Але тепер порушується уся система безпеки. Мовляв, якщо американці і росіяни порушують умови договору, то чому ми не можемо? Ще один важливий момент – висока ймовірність, що тепер не буде продовжено і СНО-III, договір між РФ і США про обмеження стратегічних наступальних озброєнь. І в цьому разі ми знову повертаємося до гонки озброєнь. Не можна відкидати, що США спробують посадити всі країни, що мають ядерну зброю, за стіл переговорів і виробити нові правила гри", – резюмував Міхненко.
Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності було укладено між СРСР і США в 1987 році. Сторони зобов'язалися знищити всі комплекси балістичних і крилатих ракет наземного базування середньої і малої дальності, а також не виробляти і не розробляти таких ракет у майбутньому.
Наприкінці червня 2017 року низка американських конгресменів-республіканців виступила із пропозицією про вихід США з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності через те, що його не дотримується Росія. У відповідь на це у РФ заявили, що у США немає жодних підстав звинувачувати Росію у невиконанні договору, тому що РФ виконала всі взяті на себе зобов'язання і знищила ракети середньої і малої дальності "через розпилювання під контролем американської сторони".
У листопаді міністр оборони США Джеймс Меттіс повідомив про наявність доказів того, що Росія порушувала договір "протягом декількох років".
Постпред США в НАТО Кей Бейлі Гатчісон 2 жовтня 2018 року заявила, що Росія продовжує приховане розміщення ракет середньої дальності, що суперечить договору про їх ліквідацію, і цю активність зауважили Штати. За її словами, розглядають можливість знищення російських ракет до того, як вони будуть готові до застосування. Пізніше Гатчісон уточнила, що не говорила про превентивний удар по РФ, але Росія, за її словами, має повернутися до дотримання договору, оскільки нинішня ситуація "неприйнятна".
20 жовтня президент США Дональд Трамп заявив, що США вийдуть із Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності.